Кожен майбутній каякер-рибалка (чи як їх називають на заході "каяк-фишер" або "фиш-якер") ставить питання - як вибрати каяк для риболовлі? Тим більше якщо це ваш перший каяк і ніякого досвіду в риболовлі з подібного "човника" немає. Також дуже часто виникають і подальші супутні питання:

  • Наскільки рибацькі каяки безпечні?
  • Наскільки зручно буде в ньому сидіти і рибалити з каяка?
  • А чи зможу я взагалі всидіти в такому вузькому човнику і не перекинуться?

Детальні відповіді на ці і багато другу питання ми постараємося дати трохи нижче.

Запорука успіху в риболовлі з каяка часто криється в правильному виборі потрібної моделі каяка, яка відповідатиме усім вимогам сучасної риболовлі і потребам рыболова-каякера.

В першу чергу поспішимо розвінчати найпопулярніший міф про нестійкість каяків.

СУЧАСНІ КАЯКИ ДЛЯ РИБОЛОВЛІ ДУЖЕ СТІЙКІ!

Міф про нестійкість каяків, швидше за все, прийшов від підозри людей що сучасні каяки чимось схожі на байдарки перегонів, а дехто ще пам'ятає з радянських часів як складно було утримати рівновагу в спортивній байдарці. Але у відмінності від спортивних байдарок каяки для риболовлі мають кардинально іншу форму корпусу. Вони практично в 2 рази ширше за своїх спортивних побратимів і мають плоске днище, що дозволяє навіть ловити з них стоячи. Останнє десятиліття усі зусилля виробників всього світу і усі дослідження в цій галузі були спрямовані на те щоб збільшити стійкість каяка на воді і зробити його як можна безпечніше і доступніше простому обивателеві, який дуже далекий від спорту.

Щоб перевернути сучасний рибальський каяк потрібно докласти немало зусиль. При такій спробі ви швидше самі вивалитеся за борт чим перевернете каяк.

Сидячи в сучасному каяку, перевернути його не простіше чим невеликий грібний човен типу "язика", а випадково втопити каяк взагалі неможливо. Приблизно 90% усіх моделей рибальських каяків зроблені за принципом замкнутої капсули. Грубо кажучи, каяк має довгий замкнутий корпус, це своєрідна капсула, в якій зроблені "вм'ятини", - для сидіння згори, стояння, зручного розташування ніг і зберігання багажу. У внутрішню частину корпусу каяка ведуть люки, які щільно закриваються кришками з гумовими ущільнювачами або взагалі гумовими кришками. Таким чином доступ води всередину каяка зведений практично до нуля.

Усі ці рішення, які відточувалися на практиці (переважно в Штатах) десятиліттями (каяки такого типу роблять приблизно з кінця 70-х років) дозволили створювати сьогодні каяки, які набагато безпечніше за багато човнів. Також, для виготовлення каяків сьогодні часто використовують тришаровий поліетилен-сендвіч, який має позитивну плавучість, і такий каяк не потоне навіть якщо його навмисно повністю залити водою.

Далі на цей надійний і безпечний корпус встановлюється різного роду "фурнітура": м'яке і регульоване сидіння з високою спинкою; фіксатори для вудилищ (стаціонарні і поворотні); педалі для упору ніг; кришки багажних люків; джгутове обв'язування палуби для фіксації багажу і коробок з приманками; сітчасті кишені; підсклянники; ехолоти; фіксатори якоря; системи рульового управління; "столики" для роботи з приманками і оброблення риби і багато що інше навісне і врізне устаткування. Поліетилен, з якого роблять рибальські каяки дуже міцний і дозволяє монтувати на нього практично все що завгодно.

Варіанти сидінь для рибальських каяків з верхньою посадкою:

Тут варто відмітити про велику перевагу в комплектації каяків. Рибальські каяки йдуть вже повністю укомплектовані потрібним устаткуванням. Вам не прийдется думати де купити сидіння або фіксатори для спинингов, все вже встановлено на заводі виробника і їде до споживача одним собраным і боеготовным комплектом. Усі люки, кришки, сидіння, повортные і врізні фиксатры вудилищ йдуть в стандартній компектации більшість моделей каяків. За рыбаком-каякером залишається тільки вибір весла і жилета.

Як вибрати жилет для каяка

Як правильно вибрати весло для каяка (байдарки)

Форма корпусу каяків : "Сит-Ин" і "Сит-Он-топ" каяки.

Корпуси пластикових каяків бувають двох типів і відрізняються способом посадки весляру.

  • є каяки, де людина сидить усередині корпусу, це т.з. каяки "Сит-Ин" (від англ. Sit - inside - буквально "сидіти усередині"). У таких каяках ноги ховаються усередині корпусу каяка.
  • і є каяки, де людина сидить згори, як би "на каяку", це т.з. каяки "Сит-Он-топ" (від англ. Sit - ON - Top - буквально "сидіти згори").

Каяк з внутрішньою посадкою "Сит-ин" (ліворуч) і каяк з верхньою посадкою "Сит-Он-топ" (справа).

У чому різниця між Sit - in і Sit - ON - Top каяками? які з них краще, а які гірше підходять для риболовлі?

Принципова різниця між Sit - in і Sit - ON - Top каяками полягає в розташуванні центру ваги весляру. У каяках з внутрішньою посадкою центр ваги весляру знаходиться нижче рівня води або, максимум, на рівні води. У каяках з верхньою посадкою центр ваги завжди вищий за рівень води. У зв'язку з цим при рівних довжині і ширині човнів каяк з внутрішньою посадкою буде стійкіший до перекидання чим каяк з верхньою посадкою.

Що ж тоді робити?! - запитаєте ви. Виробники розв'язали цю проблему дуже просто, вони зробили каяки з верхньою посадкою значно ширше чим каяки Sit - in. Середня ширина корпусу у каяків з верхньою посадкою приблизно на 15-20 см більше ніж у каяків з внутрішньою посадкою такій же довгі. Це значно збільшує стійкість і грузоводъемность каяка, хоча трохи позначається на швидкісних якостях каяка.

На риболовлі в першу чергу треба мати усі снасті і усі приманки під рукою і мати можливість легко і швидко дістати їх на воді у будь-який потрібний момент. Цій вимозі якнайкраще відповідають каяки з верхньою посадкою. Сучасні каяки для риболовлі типу Сит-Он-тон не лише дозволяють розмістити на каяку ящики з приманками, вудилища, ехолоти але також можуть мати такі пристосування як місткості для живців або навіть баки для зберігання живої риби. Також обов'язковим атрибутом рибальського каяка є наявність виїмок для фіксації невеликих коробок з приманками або навіть сітчастих кишень, куди можна покласти бутерброди, підручні інструменти, котушку з волосінню і інші дрібниці.

У відмінності від каяків з верхньою посадкою, каяки Sit - In не дозволяють настільки зручно і широкомасштабно розкласти усе своє спорядження на каяку. На них доводиться ховати велику частину снастей всередину каяка, під деку і лише невелику кількість найнеобхіднішого можна залишити згори на палубі.

Але з іншого боку, каяки з внутрішньою посадкою швидші і набагато тепліші за своїх побратимів. У каяках з внутрішньою посадкою ви можете починати сезон вже з відходом льоду, тоді як на відкритих Sit - On - Top каяках значно холодніше ходитиме в таку погоду.

З іншого боку, потрібно пам'ятати, що переворот на Sit - In каяку означає, що вам потрібно плисти до берега, зливати з нього воду і тільки тоді ви зможете сісти назад в каяк. На Sit - On - Top каяку досить просто забратися назад на каяк, що дуже легко зробити навіть на глибокій воді.

Каяки Сит-Он-топ не накопичують в собі воду, оскільки усі вони мають дренажні отвори. Уся вода, яка потрапляє в такий каяк тут же витікає назад у водойму через систему дренажних отворів, яких може бути до 10-ти штук на одному каяку. Щоб вода назад не заходила в каяк знизу, ці отвори рекомендується закривати спеціальними пробками або пробками-клапанами.

Звичайні пробки для дренажних отворів каяка (ліворуч) і пробки-клапана (справа).

Останні з'явилися зовсім нещодавно і по-сути здійснили цілу революцію в каякинге. До цього каяк типу Сит-Он-топ вважався "постійно мокрим", оскільки вода увесь час плюхалася під сидінням і уся нижня частина тіла весляру обов'язково була мокрою.

З появою пробок з клапанами, які випускають воду з каяка, але не дозволяють їй затікати назад в каяк цю проблему вдалося більшою мірою розв'язати. Хоча все одно, при риболовлі з каяка Сит-Он-топ бажано одягатися таким чином щоб ви були готові до постійного контакту з водою. Неопренові шорти або водонепроникні каякерские брюки дуже добре вирішують цю маленьку проблему.

Довжина і ширина каяка для риболовлі. Вантажопідйомність каяка.

Співвідношення довжини і ширини каяків це найважливіша характеристика. Ви завжди зможете докупати будь-яке устаткування на каяк: спинингодержатели, ехолоти, якорі, зручні сидіння і інше оснащення, але ви ніяк не зможете змінити довжину і ширину вашого каяка. Від співвідношення довжини і ширини каяка безпосередньо залежать швидкісні характеристики каяка, його маневреність і стійкість. Чим довше каяк - тим він швидший, чим вужчий - тим менша стійкість каяка.

Як правильно підібрати співвідношення довжини і ширини каяка? Ми радимо підбирати каяки строго виходячи з поставлених перед собою завдань і цілей.

Якщо ваша мета - риболовля на невеликих озерах, маленьких річках і каналах (шириною до 10 м.) або на невеликій і спокійній воді, тоді вам цілком вистачить короткого і широкого каяка завдовжки до 3,5-3,7 м. Також короткі і широкі каяки добре підійдуть для риболовлі на поплавцеві вудки.

Якщо ж ви збираєтеся ловити тролінгом і проходити за одну риболовлю більше 5-7 км., ми радимо вибирати каяки завдовжки від 4 м. і більше. Короткі каяки погано тримають курс на великій воді, особливо при бічному вітрі і високій хвилі, у них значно менше швидкість і курсова стійкість - каяк може трохи йти в сторну при сильному гребку. Це ускладнює проходження великих відстаней на відкритій акваторії в погану погоду.

Загальне правило: чим більша акваторія - тим більшою має бути довжина каяка.
Якщо у вас стоїть питання вибору між коротким і довшим каяком - вибирайте довший.

Довгі каяки можуть робити все те, що роблять короткі. Але не навпаки. (Виключенням можуть бути тільки маленькі річки, де довжина передбачуваного каяка рівна або більше половини ширини русла річки - тоді потрібно брати короткий).

Ширину каяка слід підбирати так щоб вам було комфортне в нім сидіти. Тут потрібно враховувати свої фізичні параметри і свою физ.подготовку.

Швидкі каяки ніколи не будуть надстійкі, а стійкі каяки ніколи не будуть дуже швидкими. Завжди є місце для компромісу.

По вантажопідйомності слід вибирати такі каяки, щоб номінальна (паспортна) вантажопідйомність каяка перевищувала вашу вагу не менше чим на 40 кг

І завжди пам'ятаєте: каяк вам потрібний для пересування по воді. Тому вибирати каяки варто виходячи з тих якостей, які важливі на воді а не на суші. (Інакше це те ж саме що вибирати взуття виходячи з розміру взуттєвої шафи у вашому коридорі, а не з розміру вашої ноги).
Рекомендуємо також шанувати Правила безпеки в каякинге.

Вдалого вам сезону риболовлі і каякинга.!
Бажаємо усім приємного проведення часу на воді! І не забувайте одягати жилет!

З повагою
Адміністрація магазину "Каяк Маркет"

© Усі права захищені. Публікація викладеного матеріалу в мережі допускається тільки при розміщенні активного гіперпосилання на джерело. Будь-яке використання в комерційних цілях або публікація - тільки з письмової згоди правовласника.