Колись в світі був популярний серфінг - катання на хвилях на легких і довгих дошках, особливо там де є великі океанські хвилі, але з часом інтерес до серфінгу трохи згас через свою дорожнечу і недоступність широким масам, а особливо - з-за  нестачі місць, де можна активно займатися серфінгом.  І ось в останнє десятиліття дошка для серфінгу знову ожила, трохи в зміненому вигляді і тепер до дошки вже додається весло.  Новий вид спорту назвали Stand-Up-Paddling - буквально «веслування стоячи», скорочено - SUP.  За менш ніж десятиліття SUP підкорив практично всю земну кулю і зараз розвивається з більшою динамікою ніж будь-який інший вид спорту в усьому світі.

Історія виникнення Stand Up Paddling

На гавайському SUP називається "Ku Hoe He'e Nalu", що дослівно перекладається як "стояти, гребти веслом, серфить на дошці, хвиля".

 Хто саме придумав використовувати весло в парі з дошкою для серфінгу точно не відомо, але зате точно відомо, що SUP (американці вимовляють як «САП») бере свій початок (або сягає своїм неглибокими корінням) в Гавайські острови, які відомі своїми гігантськими хвилями і  вважаються справжньою Меккою всіх серфінгістів.

Перші серфери, які почали використовувати весло на дошці з'явилися в Waikiki приблизно в 1950-х роках, коли круїзні лайнери привозили тисячі американців на Гавайські острови.  Звичайно ж туристи хотіли випробувати себе в новому виді спорту - серфінгу, або хоча б посерфити на каное під наглядом місцевих гідів з пляжу Waikiki.

Звичайно ж не було ніякого резону ризикувати життям і ставати на дошку якщо у тебе не було докази у вигляді фото, як ти катаєшся на великий гавайської хвилі.

Тому, місцевих хлопців з пляжу Waikiki звали не тільки щоб вони навчили стояти на дошці, але також і для того щоб вони зробили кілька фото з води, стоячи на дошці поруч з туристом на тій же хвилі яка його несе.  Така затія часто коштувала туристам дорогою фототехніки, яка запросто могла виявитися в воді.

 Сьогодні ніхто точно не згадає кому саме належить ця ідея, але одного дня місцевий серфер взяв однолопастний весло для аутригера, перекинув фотоапарат через плече, встав на свою дошку по льох слідом за туристом щоб сфотографувати як той катається на хвилях.  І дуже скоро в світ вийшли перші фотографії серфінгістів, зроблені з близької відстані - з тієї самої хвилі!

 Ось так ненавмисно, хлопці з місцевого пляжу на Гаваях придумали новий стиль серфінгу - з веслом для аутригера, який ще довго був відомий як "beach boy surfing" - буквально «серфінг хлопців з пляжу».

 "Beach boy surfing" проіснував в такому стані аж до 70-х років, поки дошки для серфінгу не стали значно вужчий і коротший, розмір фотокамер не зменшився і не були придумані водонепроникні фотокамери.  Тоді ніхто навіть не замислювався над тим, що з деякими невеликими змінами і доробками "beach boy surfing" міг би стати цікавим і досить захоплюючим видом спорту.

Ніхто ... крім кількох хлопців з пляжу, таких як легендарний John Zabatocky, який почав серфить з веслом щоб робити фото і незабаром перетворив свій стиль в єдиний для себе спосіб серфінгу.  John Zabatocky по праву може вважатися справжнім піонером SUP, в свої 80 з гаком років він все ще стоїть на дошці і продовжує гребти.

Справжній ренесанс SUP можна віднести до періоду довгого літнього штилю в 2000-му році, коли досить тривалий час не було хвиль і імениті гавайські зірки серфінгу знову почали використовувати весла щоб підтримувати себе в нормальній фізичній формі.  Спочатку весла використовувалися на великих двомісних дошках, і вже незабаром серфери зрозуміли наскільки цікавим може бути таке застосування весла в парі з дошкою.

На материкову частину США SUP приніс американець Rick Thomas, ветеран В'єтнаму.  У 2000-му році він представив в Каліфорнії новий вид спорту - SUP Surfing як альтернативний спосіб тренувань в період, коли немає великих хвиль.

 У 2004-му році відомий гавайський серфер і рятувальник Brian Keaulana (нижче на фото) представив SUP як вид спорту на знаменитому серфінг-шоу свого батька - Buffalo's Big Board Classic на острові (і однойменному курорті) Makaha.  Оскільки шоу було дуже популярне - його транслювали багато телеканалів, і «SUP побачив весь світ».  З цього моменту SUP почав набирати блискавичну популярність.

 

Ще в 2003-му році американські енциклопедії не давали визначення терміну SUP (Stand Up Paddling), а вже через рік пошуковик Google видавав більш підлозі мільйона результатів на цей запит.

 За неповне десятиліття Stand Up Paddling став надзвичайно популярний по всій планеті, і особливо в США і європейських морських країнах.  03.10.2008 року берегова охорона США класифікувала дошки для SUP як плавзасіб, що зобов'язує всіх (в США) одягати страхувальні жилети при плаванні на дошках SUP в певних зонах.

 Темпи поширення SUP не можна порівняти ні з одним іншим видом спорту в світі.  Спортсмени SUP вже мають свою окрему дисципліну на багатьох змаганнях з веслування в світі, а аматорські змагання з SUP збирають сотні бажаючих.

 Сьогодні можна з упевненістю говорити, що при таких темпах поширення, вже в найближче десятиліття SUP має всі шанси стати олімпійською дисципліною.

Еволюція SUP

У порівнянні з традиційним серфінгом спорядження для SUP має свої особливості - дошки для SUP (Stand Up Paddleboard) набагато ширший і довший ніж класичні дошки для серфінгу. Вийшло досить кумедно - десятиліттями розміри дощок для серфінгу зменшували, і раптом повернулися назад до великих дошках з яких і починали.

Велика ширина дощок для SUP в першу чергу обумовлена тим, що їх використовують новачки або ті хто ніколи не стояв на дошці, таким користувачам потрібна максимальна стійкість і не особливо важливі ходові і швидкісні якості дошки. Якщо середня ширина дошки для серфінгу - 50-60 см, то ширина дошки для SUP - починається від 65см. для гоночних дощок і досягає ширини понад 90 див. - рибальських версій дощок SUP. Така ширина дошки робить її настільки стійкою, що на ній легко зможе стояти навіть повний новачок.

Не дивлячись на колосальную схожість, дошки для SUP та дошки для серфінгу мають багато конструктивних відмінностей і чим далі розвивається SUP-спорт тим більше відмінностей з'являється. Навіть на дуже широкій дошці для серфінгу вам не вдасться гребти так як на самій вузькій дошці для SUP. Так що можете не витрачати марно гроші, купуючи велику дошку для серфінгу - вона залишиться дошкою для серфінгу, але без весла.

Фото з сайту http://www.supworldcup.com - назва сайту говорить сама за себе, у спорту велике майбутнє.

 Сьогодні виробниками дощок для SUP є в першу чергу виробники дощок для серфінгу, оскільки у них було для цього все необхідне - і досвід, і знання хвиль і знання конструктивних особливостей дошки.  Цю тему також підхопили і виробники каяків, як пластикових так і надувних.  На сьогоднішній день проводяться сотні моделей дощок під найрізноманітніші завдання - від гонок на гладкій воді до риболовлі і сплавів по бурхливій воді.  Відповідно, дошки роблять з надлегких матеріалів, а також з ротомолдіногового поліетилену або навіть надувні.

 Весло для SUP стало набагато довше ніж початкове весло для аутригера.  Середня довжина весла для SUP - це зростання весляра плюс 20 см. На початку розвитку спорту весла для SUP Paddling були дуже дорогі, проте останнім часом з'явилося багато бюджетних варіантів, що робить цей спорт більш доступним і ще більш популярним.

 Також повним ходом йде розвиток індустрії моди навколо SUP спорту, де пальму першості утримують компанії, які раніше робили аксесуари для класичного серфінгу.

 За неповні 10 років існування Stand Up Paddling як виду спорту, вже розвинулося кілька його напрямків.  На сьогоднішній день вже виділяють такі підвиди SUP як рейсинг або гонки на дошках SUP, рекреаційний SUP, власне серфінг на дошках із застосуванням весла для SUP, і навіть White-Water SUP - сплави і серфінг по гірських річках на дошках для SUP.

 Багато людей використовують дошки для занять спортом замість звичайних пробіжок або занять в тренажерному залі, або навіть для занять йогою на воді.  Йога на дошках SUP (SUP Yoga або Paddleboard Yoga) виділилася в цілий напрям і зараз набирає все більшої популярності в США.

 

Придумують навіть цілі серії вправ з веслом, відкривають секції SUP і т. д.

Чому Stand Up Paddling настільки популярний?

Популярність SUP криється в його простоті.

По-перше: навчиться комфортно стояти на дошці і впевнено гребти можна навіть менш ніж за годину. Це набагато простіше ніж катання на хвилях, кайт - або вінд-серфінг.

По-друге: для плавання на SUP не дано великих хвиль, вірніше - їх навіть не треба взагалі. Ви можете спокійно гребти по будь-якій водоймі - будь то річка, невелике озеро або спокійне узбережжі.

По-третє: заняття на SUP дуже ефективні в плані фізичної підготовки. При веслуванні на дошці задіюються практично всі групи м'язів.

Наприклад, при веслуванні на байдарках задіюється верхній плечовий пояс, але при цьому практично не працює прес і нижня частина тіла. На відміну від каякинга веслування на каное - в SUP працює практично все тіло. Активно задіюються ноги, причому як ступні ніг так і ікри і великі м'язи ніг, дуже сильно задіюється прес, руки, м'язи спини і шиї.

Як не дивно, SUP дуже популярний серед жінок і дівчат і цьому є просте пояснення. Центр ваги у жінок трохи нижче, ніж у чоловіків, тому представницям прекрасної половини легше тримати рівновагу на дошці і вони набагато швидше навчаються SUP Paddling-гу. Також досить часто дівчата набагато краще володіють дошкою ніж хлопці.

SUP очень популярен среди девушек

Серед світових зірок шоу-бізнесу також багато були помічені в цьому спорті.

На сайті про SUP http://www.paddleboarding.com навіть є ціла фото-галерея різних селебрітіз, яких папараці сфотографували за цим заняттям.  Серед них Мет Деймон, Бен Стіллер, Пірс Броснан, Дженіфер Аністон, Метью МакКонахі, Стінг, Сінді Кроуфорд, Ріана та багато інших зірок Голлівуду.

Так що можна з 100% -й упевненістю стверджувати що SUP - це не просто модно, а ультра-модно!

Користь для здоров'я

Західні лікарі і тренери з фітнесу одноголосно стверджують що SUP дуже корисний і наввипередки намагаються застосовувати його в своїх оздоровчих практиках.

Skye McLeish - лікар-остеопат:

"Катання на дошках SUP охоплює як поверхневі так і глибокі (пропріорецептивні) дії м'язів. При такого роду фізичних навантаженнях ви використовуєте все тіло для досягнення потрібного балансу і підтримки. Це відмінний спорт для тих, кому потрібні деякі реабілітаційні вправи в такій унікальній і спокійній обстановці  як на воді. З огляду на стан багатьох пацієнтів, я рекомендую SUP багатьом віковими групами особливо тим, хто живе біля будь-якого водного об'єкта. Це не тільки допомагає їм розслабитися але і покращує загальний фізичний самоч  увствіе. "

 Ті хто починав освоювати SUP також відзначали відсутність або зникнення болю в спині, через які заняття такими видами водного спорту як каякінг або традиційний серфінг були неможливі.

SUP в Україні:

Як і в каякінгу, SUP має величезні перспективи для розвитку і у нас - в Україні, де немає ні хвиль ні великих припливів з відливами.  Як ми вже відзначали вище, унікальна універсальність дощок для SUP дозволяє використовувати їх практично на будь-якій воді.

Замовити і купити дошки для SUP або одні з найкращих весел для SUP можна вже сьогодні в нашому магазині.  На сьогоднішній день Каяк Маркет пропонує найбільший в Україні вибір дощок для веслування стоячи і аксесуарів для SUP.  Ми ніколи не зупиняємося на досягнутому і постійно працюємо над розширенням асортименту товарів для SUP, так що в найближчому майбутньому в нашому магазині можна буде придбати моделі САП-дощок для будь-яких цілей, в тому числі спеціалізовані САП-дошки для риболовлі.

 Як надувні так і жорсткі дошки для SUP вже можна взяти на прокат і випробувати на наших пунктах прокату каяків (а тепер вже і SUP-дощок) в Києві і в Запоріжжі.

З питань прокату САП-дощок звертайтеся за телефонами пунктів прокатів мережі Каяк Каное Центр:

(+38) 097-967-75-76 (Киев)          
(+38) 067-614-22-43 (Запорожье)

Каяк Маркет буде всіляко сприяти просуванню в Україні цього цікавого і вкрай корисного для здоров'я виду спорту, і можливо, вже зовсім скоро в Києві відкриються свої секції SUP-йоги на воді.

Доски и другие аксессуары для SUP можна подивитися у відповідному розділі нашого магазину.

© Всі права захищені.  Публікація викладеного матеріалу в мережі допускається тільки при розміщенні активного гіперпосилання на джерело.  Будь-яке використання в комерційних цілях або публікація - лише з письмової згоди правовласника.

При написанні даного матеріалу були використані матеріали з наступних сайтів: www.standuppaddlesurf.com.au; www.wernerpaddles.com; www.wikipedia.org