Туристические весла для каякинга"...a good paddle should move effortlessly through the water."

(Werner Furrer Sr.)

"... хороше весло повинно проходити крізь воду без зусиль."

(Вернер Фаррер старший)

 

 

 

Перші весла для каяків багато тисяч років тому придумали ті ж племена, які створили перші каяки, тобто народи північної частини Північноамериканського континенту – інуїти, алеути та ін. Уявлення тамтешніх народів суттєво відрізнялися від уявлень сучасних європейців, також кліматичні умови диктували свої суттєві обмеження, тож в результаті цих факторів перші весла для каяків мали вигляд видовженої вузької планки, або швидше дощещчки з потовщенням посередині, яке слугувало чимось на зразок веретена. Такі весла зараз прийнято називати «грендландськими» (Greenland style paddle).

Після того як каякінг (як явище) попав на Європейський континент, свій широкий розвиток отримала концепція весла з широкими лопатками на циліндричному довгому веретені. Такі весла прийнято загалом називати «європейськими» або "весла з європейською лопаткою" (European blade paddle). Власне про них ми і поговоримо.

 

 

 

Як обрати весло для каяка (байдарки)?

Дуже часто при покупці каяка перед каякерами-новачками виникає питання не менш складне аніж вибір самого каяка - це вибір весла для каяка, яким він/вона буде веслувати.

На сьогодні вибір весел для каякінгу настільки великий, що без певної підготовки досить складно визначитися. Почнемо з того, що усі байдарочні весла поділяються за декількома параметрами:

 • За способом хвату веслувальника – на праворучні («праві») і ліворучні («ліві»).
 • За формою лопаток – на весла з симетричними лопатками («симетрик») і весла з асиметричними лопатками («асиметрик»).
 • За призначенням або за видом каякінгу – на весла для прогулянкового каякінгу (рекреаційні весла), весла для туристичного і експедиційного каякінгу (турингові весла), весла для сплавного каякінгу (WW весла), спортивні  весла - спеціалізовані весла для професійного спорту з веслувального слалому і веслування на байдарках (каяках) на гладкій воді .

Окрім цього всі три категорії весел (за виключенням хіба що весел для професійного веслувального спорту) можуть бути виготовлені з різних матеріалів – дерево, дюраль, пластик, нейлон, скловолокно, карбон та інші композитні матеріали.

В цій статті ми зосередимося на описі і виборі весел для туристичного і рекреаційного каякінгу.

«Праві» і «ліві» весла. Розворот лопаток весла

Зазвичай, лопатки байдарочного весла мають певний кут розвороту, на зразок того як розвернуті лопатки на двигунах гвинтових літаків. Це допомогає зменшити спротив повітря, коли лопатки весла знаходяться над водою.

Весла можуть бути розвернуті для правшів або для лівшів («праве/праворучне» або «ліве/ліворучне» весло, частіше в середовищі каякерів кажуть «праве» або «ліве» весло).

Під час веслування ви не затискаєте весло міцно обома руками постійно. Одна рука - "ведуча" міцно фіксує весло і хват в цій руці не змінюється при виконанні гребків, а в іншій руці веретено вільно прокручується. Ведучою рукою ви контролюєте кут ровороту лопаток до води під час веслування. Те, в якій ручі ви фіксуєте весло і є головни критерієм для визначення того з яким хватом ви веслуєте – лівим чи правим.

Відповідно, термін «праве» весло або «правий хват» означає, що ваша права рука фіксує і повертає весло, а в лівій руці веретено весла вільно прокручується і фіксується лише в момент, коли ви тягнете весло на себе.

Якщо у вас «ліворучне» весло або «лівий хват», це означає, що весло ви фіксуєте (затискаєте) в лівій руці і повертаєте весло левою рукою, а в правій воно, відповідно, вільно прокручується.

Як визначити яке весло у вас в руках – «праве» чи «ліве»?

Візьміть весло і покладіть його перед собою так, щоб ближня до вас лопатка лежала повністю на землі і дивилася глибокою частиною вгору. Далі зверніть увагу на дальню від вас лопатку, якщо вона розвернута вліво – то весло «ліворучне», якщо лопатка повернута вправо – весло «праворучне».

За статистикою і загальними спостереженнями в світі суттєво переважають «праві» весла, "лівий" хват традиційно був поширений на території колишнього СРСР (можливо тому що в союзі настільки домінувала ліва ідеологія, що всіх змушували веслувати "лівими" веслами :) але це не точно. Швидше за все причина ховається в неправильному перекладі). «Ліві» весла більш за все використовують професійні спортсмени-веслувальники, які починали веслувати ще за часів Союзу, а також люди, яких вони в  подальшому навчали. Це дуже помітно в середовищі WW-каякерів, які виростають з веслувальних шкіл, де навчають веслувальному слалому і "традиційно" навчають тримати весло лівою рукою. Аналогічно - в середовищі професійних веслувальників на гладкій воді. Хоча практиччно увесь решта світ веслує так, як людям зручно тримати весло. Правші тримають весло правою рукою, лівші - лівою.

Сучасні розбірні весла дають можливість змінюваи кут розвороту вправо або вліво, таким чином пристосовуючи кожне весло під правий або лівий хват. Який хват буде «правильним» для вас – визначаєте лише ви, це більше справа звички і особистого досвіду. Можливо найзручнішим для вас буде нульовий розворот - коли обидві лопатки весла передувають в одній площині.

Що нам дає розворот лопаток весла?

Як ми вже зазначили вище, розворот лопаток зменшує спротив весла до повітря. Якщо лопатка має розворот - вона буде розрізати повітря ребром, нерозвернуті лопатки будуть "штовхати" повітря. Це особливо відчутно, коли ви веслуєте проти зустрічного вітру.

Це твердження було доведене на практиці в професійному спорті - веслувальники які використовували розвернуті лопатки мали явну перевагу над тими, хто використовував весла без розвороту лопаток. В результаті - у веслувальному спорті сьогодні використовують лише весла з розворотом лопаток, оскільки вони дозволяють розвивати більшу швидкість.

Коли ви веслуєте (особливо, якщо ви веслуєте динамічно) – ви автоматично повертаєте ваш корпус, разом із цим повертаються також і лопатки весла. Якщо лопатки весла знаходяться на одній площині, то при сильному і різкому гребку можлива ситуація коли лопатка буде розрізати воду ребром і у вас буде постійна втрата енергії гребка. При сильному і динамічному веслуванні це також загрожує втратою рівноваги і перевертанням каяка - у вас буде недостатня опора на воду і весло пірне у воду без жодних зусиль, а за ним по інерції пірнете і ви. (Ви можете виправити це виконуючи великий розворот спиною, але це доволі складно і вимагає певних навиків в техніці веслування).

На початковому етапі освоєння каякінгу, для того щоб привести іншу лопаnre розвернутого весла в рабоче положення, потрібно кожного разу виконувати невелике прокручування веретеном весла ведучою рукою - цей момент противники розвороту лопастей вважають причиной болю в кистях рук, однак практика показує, що причиною частіше є неправильна техніка веслування або ж пряме веретено весла, а не кут розвороту лопаток. Як правило, люди які багато ходять на каяках, і у яких добре поставлена техніка веслування - практично ніколи не скаржаться на біль в кистях рук.

Розворот лопаток впливає також на те, під яким кутом лопатка весла покидає воду. Якщо кут обраний правильно - лопатка буде легесенько розрізати воду ребром і виходити з води без зусиль.

Можемо коротко резюмувати що весла з розвернутими лопатками є більш ефективними і дозволяють розвивати більшу швидкість на каяку, а отже - більш ефективно і легко проходити великі дистанції.

Згідно результатів досліджень американської компанії WERNER (яка займається виробництвом туристичних весел для каякінгу з 1965 року), під час виконання звичайного гребка корпус веслувальника повертається приблизно на 45°, тому кут розвороту лопаток весла в 45° (вправо або вліво) є найбільш оптимальним з точки зору розподілу навантаження на тіло людини і найбільш зручним. В той же час, в рекреаційному каякінгу дуже популярним є кут розвороту в 60°, а серед каякерів, які професійно займаються веслуванням, - найбільш популярним є кут розвороту 80-90°.

Сучасні двосекційні весла дозволяють обирати як мінімум три позиції розвороту лопаток весла (вправо/вліво/«нульовий» розворот), так що ви завжди можете обрати зручний для вас кут або ж не повертати лопатки весла взагалі. Ми рекомендуємо обирати розвернуті весла оскільки вони допомогають розвивати правильну техніку веслування.

Весла з симетричними лопатками («симетрик») та весла із асиметричними лопатками («асиметрик»)

Щоб визначити симетрію лопатки весла потрібно умовно розділити лопасть уздовж осі на дві частини. Якщо обидві половинки лопатки весла однакові – лопатка симетрична (перший рисунок), якщо ж одна частина трохи більша за іншу – лопатка асиметрична (другий рисунок). Більшість сучасних лопаток мають дещо асиметричну форму, де лопатка трохи скошена в нижній частині.

Симметричная лопасть веслаАсимметричная форма лопасти весла. Нижний угол срезанный

 

 

 

Що нам дає симетрія або асиметрія лопатки весла?

При опусканні лопатки весла у воду воно входить під певним кутом. Якщо лопатка весла має симетричну форму – то весло входить кутом (якщо лопасть прямокутна), і на початковому етапі гребка весло може грести лише кутом, буде відбуватися втрата енергії – ви вже виконаєте частину гребка поки весло почне нормально працювати.

Симетричні лопатки можуть «вібрувати» при проведенні лопасті крізь воду, особливо якщо це пласкі лопатки з прямими кутами на кінцях лопатки, а сам гребок досить повільний і довгий.

На практиці весла з симетричними лопатками більше використовуються на пунктах прокату через свою дешевизну і простоту, а також для сплавного каякінгу, де потрібні лопатки з більшою площею і потужним гребком, а також де предбачається дуже високий "кут атаки" при якому весло не черпає воду кутом, а одразу повністю входить на всю лопатку.

Скошені асиметричні лопатки занурюються у воду одразу широкою частиною і гребок виходить більш рівномірний і плавний.

Весла з асиметричними лопатками добре зарекомендували себе як на гладкій воді так і на швидких річках і є домінуючим дизайном серез усіх виробників на сьогодні. Вони добре підходять для туризму, сплавів, менш "виснажливі" і дозволяють веслувати набагато довше рівномірно розподіляючи зусилля.

Весла для рекреаційного та туристичного каякінгу

Відштовхуючись від технічних та користувацьких характеристик, які потрібні в тому чи іншому виді каякінгу, весла можна умовно поділити на декілька категорій:

Рекреаційні байдарочні весла – найбільш прості і найбільш невибагливі весла. Їх головний споживач – це звичайні каякери-любителі та початківці, які не ходять в тривалі походи і для яких важлива максимальна зносостійкість весла при мінімальній ціні.

Весла для рекреаційного каякінгу як правило виготовлені із застосуванням дюралюмінієвого веретена (анодованого або пофарбованого) і пластикових (поліетиленових) лопаток. Для зменшення ваги весла лопатки також можуть бути виготовлені з поліпропілену або нейлону і підсилені/армовані скловолокном. Місця хвату часто позначені чорною термоосадочною стрічкою, також може бути овал на веретені з одного боку (зазвичай з правого) для більш зручної фіксації весла в руці, якою веслувальник керує.

В категорію рекреаційних можна також віднести деревянні весла, які виготовлені з простих порід деревини.

Весла для рекреаційного каякінгу часто мають симетричні лопатки і розраховані більшою мірою на початківців каякерів або ж людей які рідко катаються на каяках. Такі весла можна часто зустріти на пунктах прокату.
Вони також можуть бути розбірні 2-х, 3-х або навіть 4-секційні з можливістю регулювання кута розвороту лопастей на одну або дві позиції.

Головним недоліком рекреаційних весел є порівняно велика вага. Середня вага для рекреаційного весла 1150-1450 грам при довжині 200-210 см. Інколи зустрічаються більш легкі варіанти, але це негативно впливає на зносостійкість весла.

Плюсом рекреаційних весел однозначно є їх ціна, середня вартість звичайного дюралевого весла коливається в межах 35-55 Евро, залежно від матеріалів, кількості секцій та бренду виробника. "Топові" рекреаційні весла, не зважаючи на свою простоту, можуть коштувати до 90-100$ в еквіваленті. Одним з кращих виробників рекреаційних весел в Європі заслужено вважаються весла TNP.   

Весла для туристичнго каякінгу, або як їх ще називають - турингові весла (touring paddles). Більш легкі, більш комфортні у використанні, більш надійні, але і значно дорожчі аніж рекреаційні весла – так можна коротко описати сучасні весла для туристичного каякінгу.

Сучасні турингові весла виготавляють повністю з композитних матеріалів таких як високомодульне скловолокно, карбон та кевлар.

Вартість хорошого весла для туристичного каякінгу стартує приблизно від 100 USD і досягає 550-600 USD за топові моделі весел таких брендів як WERNER Paddles, Wilderness Systems (США) або Lettmann (Німеччина).

Чому туристичні байдарочні весла такі дорогі? Вся справа в якості матеріалів, вазі весла а також – в гідродинаміці лопаток, на розробку і дослідження якої витрачають чимало часу та ресурсів. Загалом діє просте правило: чим легше весло – тим воно дорожче.

Умовно весла для туристичного каякінгу можна поділити на три підгрупи:

 1. весла з більш простих (і дешевших) композитних матеріалів – мають значно меншу вагу аніж рекреаційні дюралеві весла, але при цьому якість таких весел может інколи не задовольняти усі вимоги. Може бути незначний люфт в замках, приблизно як в рекреаційних розбірних веслах. Лопатки мають порівняно невелику товщину і порівняно малу вагу.

Веретено, як правило, виготовлене зі скловолокна або композитного матеріалу, а в місці хвату є овал для зручності визначення правильного положення весла в руках. Лопатки можуть бути виготовлені з композитного матеріалу або нейлону з армуванням скловолокном або  карбоновим волокном і мають відносно слабку жорсткість (злегка еластичні), що в свою чергу призводить до часткової втрати енергії гребка. Середня вага таких весел приблизно 950-1050 грам. Вартість таких весел – приблизно від 100 до 250 USD в залежності від матеріалів, якості збірки весла і бренду.

 1. весла з більш високоякісних (і дорожчих) композитних матеріалів – мають дещо меншу вагу і більшу жорсткість лопаток. Будь-які дефекти на таких веслах недопустимі. Середня вага такого весла – приблизно 780-900 грам при довжині 210-220 см. Вартість – орієнтовно від  300 до 400 USD в залежності від матеріалів, вигину веретена і бренду.

Весла такого класу можуть мати дуже тонкі лопатки виготовлені зі скловолокна і композитних смол або повністю виготовлені з карбонового волокна. Веретено має овал в місцях хвату, як правило, виготовляється зі скловолокна, комбінації скловолокна і карбону або чистого карбонового волокна.

Веретено на таких веслах може мати характерні ергономічні вигини для зменшення навантаження на кисті рук під час веслуання.

 1. весла топ-класу для туристичного та експедиційного каякінгу – найбільш досконалі, найлегші і найбільш зручні у використанні байдарочні весла, але в той же час і найдорожчі.

Вага топового весла може досягати всього 650 грам при довжині 220 см., це більш ніж в два рази легше за середньостатистичне рекреаційне весло з дюралю і пластику. Вартість весел в цьому сегменті може коливатися від 400 до 600 USD.

Виготовляються такі весла з найкращого карбонового волокна і тканин які тільки доступні на ринку. В деяких моделях лопатки мають об'ємну форму, що надає лопаткам позитивну плавучість. Такі об'ємні лопатки при зануренні їх у воду самі виринають, що значно економить "витрату енергії" і ваші зусилля на великих дистанціях під час багатоденних мандрівок, умовно, вам не потрібно витягувати лопатку весла з води – вона сама «вистрибує» через дію виштовхувальної сили води, яка виконує за вас половину роботи.

Чому настільки важлива вага байдарочного весла?

Кажного разу, коли ви веслуєте на каяку ви робите близько 1000 (!) гребків на одну милю (~1,6 км) (за даними досліджень компанії  WERNER). При цьому упродовж звичайної двохгодинної прогулянки на каяку ви проходите від 5 до 9 км. це приблизно 4000-5000 гребків.

У нас немає точної формули для визначення еквіваленту піднятої ваги, а тому пропонуємо просто помножити цю цифру на ввагу вашого весла і поділити на два – так ми отримаємо приблизну сумарну вагу, яку вам доводиться піднімати/опускати і протягувати по воді за всю прогулянку.

Для середньостатистичного рекреаційного весла вагою в 1300 грам ця цифра складе (грубо) 2600 кг. (по нижній планці), для хорошого туристичного весла вагою 900 грам – 1800 кг., для топового туристичного весла вагою 670 грам – всего 1310 кг.

А тепер уявіть собі, що ви пішли в похід на каяку і вам потрібно пройти близько 200-250 км. по воді з різною швидкістю зустрічної течії і слабким боковим вітром. Такі фактори негативно впливають на вашу швидкість і збільшують число гребків які необхідно виконати для подолання тієї ж відстані.

Якщо ви взяли в похід звичайне рекреаційне весло, то вам доведеться «підняти» за похід приблизно 160-175 тон сумарної умовної ваги;

Якщо у вас буде більш легке туристичне весло, то вам доведеться «підняти» приблизно 115-120 тон умовної ваги (економія – до 50 умовних тон).

Якщо ж ви не пошкодували грошей і купили собі найсучасніше карбонове туристичне весло вагою близько 670-690 грам, то вам потрібно буде «подняти» за увесь похід всього близько 85-90 тон умовної ваги (економія – до 80 умовних тон, майже в два рази).

Як видно з цих «грубих» підрахунків, вага весла – це одна з найважливіших його характеристик. Завжди старайтеся обирати більш легкі весла при всіх інших однакових папаметрах.

КОжен читач, хто більш-менш розуміється в фізиці чи математиці одразу ж розкритикує наведені розрахунки. І правильно зробить! В цих розрахунках не враховані такі важливі фактори як довжина весла, ріст людини, ширина (а значить і спротив) каяка, а головне – не враховані площа і форма лопатки весла.

Форма лопатки каячного весла. Головні стилі веслування на туристичних та прогулянкових каяках.

І так ми плавно переходимо до характеристик головного елемента у веслі – його лопаток. Як ми вже писали вище, лопатки бувають симетричні (з двома однаковми половинками) і асиметричні (з трохи скошеним нижнім кутом).

Окрім цього лопатки можуть мати найрізноманітнішу форму – повністю пласкі, вигнуті, випуклі в формі ложки, короткі і широкі або ж довгі і вузькі і навіть у формі листка дерева. Площа лопатки весла може складати (в середньому) від 500 см2 до 720 см2 і навіть до 800 см2 на деяких спортивних веслах.

Як правильно підібрати весло для каяка? Яку обрати форму лопаток весла? і яка довжина весла буде оптимальною?

Коли мова заходить про туристичний та прогулянковий каякінг, то в усьому світі прийнято розрізняти два основних стилі веслування – веслування «з високим кутом» і веслування «з низьким кутом».

Як змінюється кут? 

Під кутом веслування мають на увазі кут між поверхнею води та веретеном весла:

Стиль гребли с высоким углом. Верхняя рука на уровне глаз.

 

 

Якщо ви веслуєте з "високим кутом"  – ви заносите верхню руку над головою або на рівні очей. При цьому лопатка весла входить у воду різко під високим кутом (ви ніби встромляєте весло у воду).

 

 

Стиль гребли с низким углом. Верхняя рука на уровне плеча или подбородка.

 

Якщо у вас «низький кут» - ваша верхня рука штовхає весло на рівні плеча або на рівні підборіддя. При цьому лопатка весла заходить у воду під низьким кутом, а веретено нахилене низько до води (ви ніби кладете весло на воду і починаєте гребок).

 

 

 

Для того щоб відповідати кожному стилю веслування розроблені два конкретні види лопаток весла:

 

Весло для гребли с низким углом

 

вузькі і більш довгі – для стилю веслування з «низьким кутом»

 

 

Весло для стиля гребли с высоким углом

 

 короткі і широкі – для стилю веслування з «високим кутом»

 

Серед рекреаційних весел інколи зустрічаються весла з лопатками «перехідного» варіанту – дещо довші аніж для «високого кута» і дещо ширше ніж для «низького кута», вони мають своєрідну каплевидну асиметричну форму. Такі весла добре підходять для використання на пунктах прокату, оскільки підходять для найбільш широкого кола користувачів.

Гибридная лопасть весла. Сочетает характеристики весла для низкого и высокого стилей гребли.

 

гібридна лопатка - поєднує характеристики обох видів лопаток. (зустрічається на рекреаційних веслах).

 

 

Стиль веслування суттєво впливає на підбір довжини весла. Весла для стилю веслування з «низьким кутом» повинні бути дещо довші аніж весла для «високого кута».

Американська компанія WERNER, опираючись на свій величезний понад 50-річний досвід, створила рекомендації з вибору довжини весла, залежно від комбінації зросту веслувальника, ширини каяка і стилю веслування, який використовує каякер.

Рекомендації з підбору довжини весла від WERNER враховують не лише стиль веслування, зріст і ширину каяка, але також і вид каякінгу. Окремо розроблені рекомендації з підбору весел для туристичного каякінгу і окремо – для різних видів сплавного каякінгу, а також для каное і SUP.

Рекомендації компанії WERNER Paddles з підбору весел для туристичного каякінгу:

Рекомендації WERNER з підбору весел для сплавного каякінгу на бурхливій воді:

Весла для каяків з піднятим сидінням

Окремо слід виокремити принципи підбору довжини весла для каяків з піднятим сидінням, які стали популярними лише в останнє десятиліття. В першу чергу мова йде про рибацькі каяки, але віднедавна такі підняті сидіння стають все більш популярними і на рекреаційних каяках навіть з внутрішньою посадкою.

Отже, принцип тут доволі простий: чим вище ви сидите над водою - тим довше вам знадобиться весло щоб дістатися до води і виконати ефективний гребок. Рекомендації компанії Werner для таких каяків наступні:

Підбір весел для двомісних каяків

Також не треба забувати, що ширина каяка завжди вказується виробником по найширшому місцю. У випадку із одномісними каяками це найширше місце знаходиться в місці сидіння веслувальника. Однак на двомісних каяках ширина каяка не однакова і як правило ширина каяка в зоні заднього сидіння є дещо ширшою. Інколи ця різниця може бути доволі суттєвою, це також треба враховувати. Передній веслувальник в двомісному каяку загребає в зоні носової частини каяка яка є чи не найвужчим місцем, а тому для двох каякерів одного зросту в двомісному каяку весла будуть не однаковими. Для того хто сидить в вужчій частині каяка логічно буде обрати коротше весло.

«Тремтіння» весла. Ребро лопатки весла. Розмір лопатки і об'ємні лопатки. 

«Тремтіння» весла

Окрім співвідношення довжини лопатки весла до його ширини також важлива і 3-D форма лопатки весла. Не достатньо просто взяти довгі або широкі лопатки щоб весло стало ідеальним і підходило під «високий» або «низький» стиль веслування.

Коли ви проводите веслом крізь воду – створюється опір, на пласкій лопатці весла створюється досить великий опір, через що весло починає тремтіти. Лопатки вивертається почергово то в один бік то в інший, позбуваючись надмірного навантаження. 

Тремтіння весла у воді під час веслування вкрай небажане, це призводить до більшої втрати енергії гребка і як наслідок – до значно більшої кількості гребків на одиницю відстані.

Ребро лопатки весла або "вісь лопатки".

Щоб вирішити проблему тремтіння лопаток весла, засновник американської компанії WERNER (Вернер Фаррер старший - Werner Furrer Sr.) придумав розділяти лопатку ребром – провівши вісь уздовж всієї лопатки весла, він злегка нахилив кожну половинку лопатки, створивши посередині своєрідне ребро, яке розподіляє загальний потік води на два рівних потоки. Правильно такий кут називається «DIHEDRAL ANGLE» або двогранний кут (який утворюється двома площинами). Завдяки цьому весло рухається крізь воду рівномірно, не тримтиь і не «втікає» в сторону.

Завдяки цьому простому рішенню Вернера старшого, яке він прийняв понад 40 років тому, усі ми сьогодні користуємося зручними веслами, які не тремтять і плавно рухаються у товщі води. Сьогодні у всьому світі важко знайти виробника весел, який би не застосовував цю технологію на своїх веслах.

 

Розмір лопатки. Повнорозмірні лопатки і лопатки малого розміру.

Отже, ми вже знаємо, що в лопатках туристичного весла важливо, щоб воно було асиметричної форми і було розділене посередині ребром (двогранний кут).

Що ще важливо для лопаток туристичного байдарочного весла? – Не менш, а можливо і більш важливою є загальна площа лопатки весла.

Усі люди мають різну фізичну підготовку, різний зріст, різний вік. Хтось любить швидкий темп веслування - з високою амплітудою, щоб весло часто занурювалося у воду, а хтось навпаки – любить повільний темп, і щоб весло доводилося рідше опускати у воду, проводячи при цьому довгі і плавні, але потужні гребки. У додаток до вищесказаного, одні каякери виходять на дво-три годинну прогулянку, а інші плавають по два-три дні або виходять в багатоденні експедиції.

Щоб відповідати цим вимогам байдарочні весла також відрізняються за площею лопаток.

Умовно всі весла можна розділити на три групи:

 1. весла з повнорозмірними лопатками;
 2. весла з лопатками середього розміру;
 3. весла з лопатками маленького розміру.

весла з повнорозмірними лопатками – призначені для фізично сильних і підготовлених каякерів. Умовно ми можемо віднести до повнорозмірних усі весла з загальною площею лопатки понад 680 см.кв. Як правило це весла для стилю веслування з «високим кутом». Добре підходять для каякерів, які катаються в прибережних територіях, де потрібен сильний ривок, щоб пройти смугу ламання хвилі, а також добре підійдуть для катання на річках з течією.

Але обираючи весло – завжди памятайте, що повнорозмірні лопатки – це або для здорових і фізично підготовлених людей або для короткого запливу. Не лестіть собі і не вводіть себя в оману, ви не зможете нормально веслувати повнорозмірними лопатками довгий проміжок  часу, якщо ви (умовно) не «жмете 120 кг від грудей».

На тривалій дистанції краще використовувати весла із середньорозмірними лопатками, це дасть вам відчутну економію сил.

весла з лопатками середнього розміру - охоплюють найбільш широкий діапазон каякерів і моделей весел. Це можуть бути як весла для «низького» так і для «високого» стилю. До весел з лопатками середнього розміру умовно можна віднести усі весла, в яких площа лопатки складає приблизно від 580 до 675 см.кв.

Середньорозмірні лопатки добре підходять для більш тривалих походів, такі весла не перевтомлюють, а значить ви отримаєте максимум задоволення від проведеного часу на воді. Таким веслом можна спокійно веслувати цілу добу не відчуваючи надмірної втоми. Весла з лопатками середнього розміру дозволяють працювати веслом швидше і підтримувати більш високу амплітуду гребків.

З іншого боку, такі весла можуть бути менш ефективні на швидкій течії, або де потрібен швидкий ривок, наприклад – під час серфінгу на каяках.

весла з лопатками маленького розміру – це весла для найбільш маленьких і найбільш юних каякерів. Як правило, це весла для непідготовлених дівчат і жінок або для маленьких дітей, які лише роблять свої перші кроки в каякінгу. До весел з малорозмірними лопатками умовно можна віднести усі весла, в яких площа лопатки складає до 575 см.кв.

Весла з малорозмірними лопатками рекомендовано використовувати дітям, підліткам, дівчатам, особливо для тривалих походів, де небажане надлишкове навантаження на нерозвинені кисті рук веслувальників початківців.

Весла з малорозмірними лопатками часто випускаються також з більш тонким веретеном, щоб дитині або тендітній дівчині було зручніше тримати його в руках.

Товщина лопаток. Об'ємні лопатки.

Як виглядає лопатка звичайного туристичного весла в профіль або в поперечному перерізі?

В умовних 90% випадків – це тонка лопатка (1-6 мм, в залежності від частини лопатки і моделі весла), посередині якої проходить потовщення – серцевина плюс ребро, яке розділяє лопатку на дві частини – верхню і нижню.

Чем дешевше весло – тим більша товщина лопатки (як правило). В рекреаційних веслах, де лопатки виготовлені переважно з поліетилену, товщина ребра може досягати 6-7 мм., такі лопатки 
надзвичайно зносостійкі на механічні пошкодження, але вони також і найбільш важкі. Частіше всього поєднуються з дюралевим веретеном. Завдяки своїй зносостійкості такі весла частіше  всього використовуються на пунктах прокату.

Поліпропіленові лопатки дещо тонші і легші за поліетиленові, зате значно поступаються останнім у зносостійкості. Середня товщина ребра такої лопатки 3-4 мм. Також частіше всього поєднуються із дюралевим веретеном. Рідше – з композитним веретеном.

Нейлонові лопатки, армовані скловолокном або карбоновим волокном мають приблизно ту ж товщину, що й поліпропіленові лопатки, але значно більш зносостійкі, хоча можуть незначно поступатися у вазі.

Лопатки зі скловолокна – найбільш тонкі з усіх. Товщина склопластикових лопаток не одинакова, на боках вона найбільш тонка – близько 1-1,5 мм., а на кінці весла завжди є потовщення до 3мм. щоб підсилити весло і зробити його більш зносостійким до механічних пошкоджень.

Карбонові лопатки виготовлені за аналоігчною схемою із склопластиковими, вони мають приблизно ту ж товщину лопаток, але при цьому важать дещо менше за рахунок легкості карбонового волокна.

Товщина лопатки впливає на роботу весла. Ви одразу відчуєте різницю між звичайним веслом з піліетиленовою лопаткою і тонкою лопаткою зі склопластику. Тонкі лопатки входять у воду безшумно, не створюють сплеску і виходять з води з характерним дуже приємним підпружинюванням. Тонкі лопатки, як правило, створюють набагато менше бризгів у порівнянні з товстими поліетиленовими лопатками, і як наслідок - ви вийдете більш сухим з каяка навіть при дуже активному веслуванні.

Нарешті ми переходимо до решти умовних 10% туристичних весел – це весла з об'ємними лопатками.

В поперечному розрізі такі весла не мають чітко вираженої осевої серцевини, як це є у всіх решти весел, головною їх особливістю є позитивна плавучість самих лопаток.

Якщо ми умовно відєднаємо звичайну лопатку і кинемо у воду – вона потоне, не залежно від того чи це поліетиленова лопатка чи карбонова (P.S. перевірено на практиці), але якщо ми візьмемо об'ємну лопатку, то вона буде залишатися на плаву на поверхні води.

Такі об'ємні лопатки при зануренні їх у воду самі випливають, що значно економить умовну витрату енергії на довгих дистанціях, вам не потрібно витягувати лопатку весла з води – вона сама «вистрибне» під дією виштовхувальної сили і виконає за вас половину роботи.

Об'ємні лопатки виробляють з самих легких матеріалів, таких як карбон або кевлар, і мають спеціальний наповнювач всередині. Весла з об'ємними лопатками – найбільш зручні у використанні, але і найбільш дороговартісні. Вони використовуються на найбільш тривалих походах.

Вигин веретена весла. Товщина веретена

Також слід згадати про вигин веретена(шафта) весла, яке ми тримаємо в руках. Веретено буває двох типів: пряме і криве. Окрім того пряме і криве (ергономічно вигнуте) веретено може бути стандартної товщини (а точніше – діаметру) або тонким – для маленької долоні.

Вигин веретена весла

Пряме веретено дозволяє нам легко переміщувати хват по всій довжині весла, коли нам це потрібно, але з іншого боку, коли ви веслуєте веслом з прямим веретеном, кисті ваших рук згинаються і постійно знаходяться зігнутими під певним кутом. ВНаслідок цього хват не настільки міцний, а навантаження на суглоби кистей рук і зв'язки збільшується, що може викликати біль в кистях рук, а також такі захворювання як тендиніт.

весло с прямым веретеном  Весло с кривым (изогнутым) веретеном

Щоб зменшити навантаження на кисті рук виробники весел придумали виготовляти веретено кривим в місці хвату. Викривлення веретена весла дозволяє випрямити кисть руки і таким чином значно зменшити навантаження на суглоби кистей рук і зв'язки з одного боку і зробити хват значно міцнішим з іншого. Нами також було помічено, що криве веретено дозволяє значно міцніше фіксувати весло в руці і робити більш ефективні гребки. На одній моделі весла з повнорозмірною лопаткою і прямим веретеном спостерігалося деяке тремтіння весла у воді, в той час як весло тієї ж моделі з кривим веретеном у того ж веслувальника легко проходило крізь воду без найменшого тремтіння.

Немає яких-небуть чітких параметрів якою повинна бути кривизна весла щоб максимально зменьшити навантаження на кисть руки. Виробники весел роблять доволі різну кривизну весел виходячи з власних досліджень і досвіду.

На сегодні весла з кривим веретеном виробляють доволі багато виробників, але такі весла виготовляються лише з композитних матеріалів (карбон, кевлар-карбон, скловолокно) і вони відносяться швидше до верхнього цінового сегменту. За весло з кривим шафтом вам доведеться доплатити в средньому від 70 до 110 USD, залежно від моделі та виробника.

Товщина веретена

Кожна людина має свої індивідуальні антропометричні характеристики – зріст, вага, розмір ноги і т.д., те ж саме стосується і руки людини – у кожної людини довжина пальців і розмір долоні різні. Відповідно, товщина веретена для чоловіків з великими руками і для дівчат з маленькою долонею повинна бути різною.

Весло со стандартным веретеном и с тонким веретеном.Усі виробники сьогодні виробляють весла з веретеном двох типів: стандартне веретено – для веслувальників з великими руками і тонке веретено – для веслувальників_ниць з маленькою долонею.

Як визначити яка товщина веретена вам підійде?

Американська компанія WERNER надає наступні рекомендації: виміряйте довжину своєї долоні від початку зап'ястя до кінця середнього пальця. Якщо довжина долоні складає до 16,5см. або менше – вам потрібно обирати весло з тонким веретеном. Якщо  18см. і більше – вам підійде весло зі стандартним веретеном. Якщо ж довжина вашої долоні становить між 16,5 і 18 см – спробуйте обидва варіанти і визначайтеся самі, який вам більш комфортний.

Правильно підібрана товщина веретена дозволяє зменшити навантаження на руки і уникнути перевтоми під час веслування.

На останок, підбиваючи підсумки до всього сказаного вище, дамо декілька коротких рекомендацій. Обираючи для себе весло ви повинні враховувати наступні фактори: 

 1. ваш зріст;
 2. ширина вашого каяка;
 3. висота сидіння в каяку (чи це класичний каяк для туризму з внутрішньою посадкою, чи це рибацький каяк з піднятим сидінням)
 4. в двомісних каяках зверніть увагу на реальну ширину каяка в зоні роботи весла переднього і заднього веслувальника. 
 5. ваш стиль веслування («високий» або «низький» кут) – за цими трьома параметрами ви зможете визначити потрібну довжину весла;
 6. призначення вашего весла – просто прогулянки або серйозні туристичні походи та експедиції;
 7. ваша фізична підготовка – не беріть весла з повнорозмірними лопатками, якщо ви не маєте серйозної фізичної підготовки;
 8. загальна вага весла;
 9. матеріали, з яких виготовлене веретено і лопатки весла;
 10. товщина лопаток весла;
 11. товщина веретена весла (повинна відповідати розміру вашої долоні);
 12. наявність ребра (двогранного кута) на лопатках весла;
 13. кут розвороту лопаток і ваш хват (правий/лівий) - краще коли є можливість змінювати кут розвороту;
 14. Вигин веретена (якщо у вас сильно болять суглоби і зв'язки в кистях рук - cпробуйте весло з вигнутим веретеном).

Весла для сплавного каякінгу і спортивні весла

Весла для сплавного каякінгу і весла для спортивного веслування складють дві окремі великі і дуже специфічні категорії.

Весла для спортивного веслування на гладкій воді. Спортивне веслування на каяках і каное, а також веслувальний слалом це вже не просто хоббі, це професійний олімпійський спорт, де від вашого весла може залежати результат або навіть престиж країни. Тому там існують зовсім інші підходи до підбору весла. Кожне весло ретельно і дуже довго підбирається під окремого спортсмена, тренери роками вибудовують потрібну комбінацію різних параметрів щоб вивести спортсмена на найвищі результати, де інколи навіть одна десята секунди означає різницю між першим місцем в вильотом за межі призової трибуни. Крім того спортсмени часто використовують різні весла на різні дистанції щоб рівномірно розподілити зусилля і досягнути кращих результатів. Якщо вам потрібно підібрати весло для професійного спорту - зверніться до тренерів з веслування, які відповідальні за ваш результат, вони зможуть дати вам найбільш грамотні поради.

Весла для сплавного каякингу. В сплавному White-Water каякінгу існує розподіл весел за призначенням, а саме – за видами сплавного каякінгу:

- весла для фристайл каякінгу (play kayaking)

- весла для сплавного каякінгу (creeking & river running)

Ці дві групи весел відрізняються формою лопаток, а також рекомендованою довжиною весла і кутом розвороту лопастей.

Для простих туристичних сплавів бурхливими річками використовують більш довгі весла з великими лопатками і кутом розвороту приблизно 30-45-60°, в то час як для родео каякінгу краще підходять весла з маленьким кутом развороту лопаток - 30-45° і більш короткі.

Крім цього, лопатки весел для родео-каякінга мають специфічну форму, яка дозволяє працювати веслом максимально близко до бортів каяка при виконанні різних складних фігур.

Окремо треба зазначити, що веслування на бурній воді це завжди веслування під викосим агресивним кутом, тому тут немає весел для низького кута, а є лише для високого. 

В якості епілогу...

Весло – це ваш головний інструмент в човні, який забезпечує контакт з водою і відчуття води. Так само як хороше взуття допомагає насолодитися прогулянкою в дикій природі, аналогічно весло домопагає вам відчути воду. Ви можете плавати на каяку або каное среднього класу, але весло завжди має бути максимально хорошим. Весла потрібно підбирати дуже ретельно, залежно від поставлених задач. Економити на веслі потрібно в останню чергу. Завжди памятайте, що весло - це ваш двигун!

______________________________

При написанні статті були використані матеріали з сайту http://www.wernerpaddles.com

© Усі права захищені. Публикація викладеного матеріалу в мережі допускаеться лише при розміщенні активного гіперпосилання на джерело. Будь-яке  використання в комерційних цілях або публікація - виключно за умови письмового дозволу правовласника.