Каяки для риболовлі мають ряд переваг перед звичайними веслувальними човнами (корпусними або надувними човнами ПВХ). Незважаючи на малу популярність рибацьких каяків в Україні, вони вже давно підкорили світ. І якщо на заході хтось говорить про риболовлю з води, то завжди мова йде про риболовлю з каяка.

Будь рибальський, туристичний каяк або Sit-On-Top каяк має ряд переваг перед звичайним човном для риболовлі

Давайте перерахуємо їх усі по порядку:

 1. Не потрібна реєстрація - в Україні, починаючи з 01 січня 2022го року, каяк не потрібно ставити на облік в Реєстрі, отримувати посвідчення судноводія, проходити техогляд, платити транспортний податок і т. д. Просто купили собі каяк і плаваєте в своє задоволення. (Це питання врегульовано на рівні Закону - Закон України Про внутрішній водний транспорт. Більш детально читайте тут).  
 2. Для зберігання каяка не потрібен окремий гараж або паркінг. Всі каяки, навіть найбільші легко помістяться в звичайному гаражі біля вашого автомобіля. Каяки також можна підвісити до стелі гаража над автомобілем. Середня висота каяка для рибалки 30-35 см. Доступність і демократичність. Хороший каяк коштує менше, ніж найдешевший човен з мотором. Не вимагає оренди стоянкового місця, трейлера для перевезення, сліпу для спуску на воду і т.д.
 3. Легкість в транспортуванні – Ви самі можете легко закинути каяк на дах авто і зняти його звідти без сторонньої допомоги. Абсолютно всі каяки легко закріплюються на будь-якому автомобілі на багажних поперечинах і легко знімаються однією людиною. (Хоча треба зауважити, що найбільші з сучасних моделей каяків це вже таки досить великі рибацькі платформи, які можуть важити до 50-55 кг. і тут може знадобитися полегшений міні-лафет на зразок того, що використовуються для перевезення гідроциклів).
 4. Завдяки своєму обтічному корпусу каяки не роблять істотного впливу на аеродинаміку автомобіля при транспортуванні на даху. Ви зможете перевозити навіть два туристичних каяки на даху будь-якого автомобіля і при цьому зберігати звичайну для вас швидкість їзди до 130 км/год..
 5. Доступність найвіддаленіших місць лову. На каяку ви протиснетесь у будь-які "щілини" і зможете висадитися навіть на скелі, що стирчать з води. Каяк не боїться ні небезпечних для твердих човнів каменів, ні небезпечних для надувних човнів гострих мушель і очерету. Каяки універсальні, їм підкоряються не тільки морські простори і гирла великих річок, але й болотні простори будь-якого розміру. Там, де болотна рослинність не дає використовувати мотор або розпашні весла, каякери, немов велика гладка риба, протискуються в лабіринті корчів і очеретів. Інколи, для руху по болоту не потрібна навіть вода, досить мокрої трави чи мякого насиченого водою болота.
 6. Економічність і здоровий спосіб життя. Хороша крейсерська швидкість каяка дає можливість за світловий день покривати досить значні відстані. У той же час, сам процес веслування позбавляє каякера від безцільних блукань по берегах в місці швартування, і тужливого пиття горілки в спробі зімітувати "традиційний відпочинок". Бо вільний час можна використати з більшою користю для організму.
 7. Беззвучність ходу по воді – що гарантує вам, що ви не сполохаєте рибу.
  На відміну від веслувальних і будь-яких моторних човнів, каяк розсікає воду практично безшумно завдяки своєму гострому носу, легкій вазі і малій осадці. В каяках ви також можете керувати кутом входу весла у воду і опускати лопасті весла при кожному гребку так щоб не створювати сплеску води, що практично неможливо на веслувальних човнах, де весла падають у воду так, як вони закріплені в уключинах.
 8. Каяк НЕ ТОНЕ! – сучасні рибацькі каяки виготовлені способом цілісного лиття таким чином, що їх корпус утворює закриту капсулу, куди не потрапляє вода. Також останнім часом часто стали використовувати 3-шаровий поліетилен, який має позитивну плавучість. Таким чином каяк ніколи і ні при яких умовах не потоне!
  Щоб більш раціонально використовувати простір усередині каяка, в ньому розміщують камери для зберігання речей. У таких випадках каяки додатково обладнують блоками плавучості, або відділяють багажну камеру від решти простору в корпусі товстою плавучою перегородкою.
 9. Система дренажу – всі каяки типу Sit-On-Top (з посадкою зверху) обладнані системою дренажу для відведення води, яка потрапляє всередину каяка. Вам не потрібно хвилюватися, що каяк набере воду - вона тут же буде виводиться через дренажні отвори, які можна заглушити при бажанні пробками.
 10. Наявність кріплень для вудилищ - вже в стандартній комплектації рибацькі каяки часто мають як мінімум три спеціальні гнізда для закріплення ваших вудилищ. Хоча в останні роки тенденція така, що рибацькі каяки це платформи, які надають можливість глибокої кастомізції - це платформи, що надають вам багато варіантів застосування різноманітних рішень, кріплення аксесуарів, систем і т.д. 
 11. Кріплення для вудилищ на сучасних рибацьких каяках можуть бути розташовані таким чином щоб не заважати веслувати і дуже зручні у використанні при тролінгу і лові на доріжку. У врізний спінінготримач завжди можна вставити підсаку або інше запасне вудлище.
 12. При бажанні, кількість тримачів можна завжди додати, хоча отримальною є не більше 4-х тримачів для вудилищ. Вони продаються окремо і дуже легко монтуються на каяк.
 13. Наявність герметичних контейнерів - сучасні каяки для риболовлі часто обладнані невеликими герметичними контейнерами та багажними камерами, які щільно закриваються і куди ви можете покласти мобільний телефон або інші цінні речі. Також передбачені місця для фіксації та/або зберігання коробки з приманками, ехолотів, компаса і т. д.
 14. Педалі для упору ніг - в будь-якій комплектації каяки оснащені педалями (упорами) для того, щоб ваші ноги знаходили упор і відпочивали. Так що ви не будете відчувати надмірної втоми від тривалого сидіння.
 15. Лінійка для вимірювання довжини риби - зустрічається на багатьох, але все-таки не у всіх каяках для риболовлі. Як правило вона розташована на корпусі каяка біля ніг веслувальника. Завжди поруч коли вам потрібно виміряти виловлену рибу.
 16. Фіксатори весла - в будь-яку комплектацію рибацьких каяків входить фіксатор весла, що незамінне при риболовлі, щоб весло не заважало вам.
 17. Великі багажні відсіки - каяки для риболовлі обладнані великими багажними відсіками, куди ви можете помістити велику кількість потрібних на риболовлі речей, таких як ящик з приманками. За сидінням рибальських каяків типу Sit-On-Top розташоване спеціальне місце "квадратної" форми з поглибленням для фіксації багажних ящиків, окрім того скриньку додатково можна зафіксувати джгутовими шнурами, якими обтягнуті ніс і корма каяка.
  Деякі каяки також можуть комплектуватися зйомними герметичними контейнерами, куди можна покласти всі свої речі, щоб вони не намокли або ж там зберігати спійману рибу.
 18. Система рульового управління - каяки також можуть бути оснащені системою рульового управління (стерно), яке допоможе вам ще з більшою легкістю і зручністю управляти каяком навіть не руками, а часто - натисканням на педалі.
 19. Маленький і легкий якір - каяк, як і будь-який чрвен, також можна оснастити якорем з системою його кріплення і підйому. Достатня вага якоря становить приблизно 1,5-3 кг. Ви завжди можете докупити маленький якір і встановити його самостійно. 
 20. На рибацькі каяки без особливих зусиль можна встановити ехолот. Ехолоти бажано використовувати невеликі, щоб вони не займали багато місця і не заважали під час риболовлі. На деяких каяках ехолот можна встановити навіть всередині корпусу.
 21. Легкість в обслуговуванні - поліетиленовий каяк не вимагає догляду, фарбування і будь-якої іншої спеціальної підготовки до сезону. Для миття каяка достатньо взяти звичайний засіб для миття посуду і м'яку ганчірку (дуже добре підходить автомобільна мікрофібра).
 22. І нарешті - КАЯКИ ЦЕ КРУТО! ЦЬОГО не дасть вам жоден човен - це захват всіх оточуючих від вашого нового каяка! Це також і здоровий спосіб життя, зміцнення і розвиток плечового поясу, спини і насолоду єднанням з природою!

У силу відсутності досвіду, в Україні існує міф і помилкова думка про те, що велика риба може перекинути відносно невеликий каяк. Для  спростування цієї думки наведемо кілька відеофактів, які дуже добре демонструють можливості лову риби з каяків.

Риболовля на марлина з каяка:

З каяків ловлять не тільки маленьких тунців, камбалу або окунів ... з каяків ловлять навіть акул і величезних осетрових.

З каяків також дуже успішно ловлять звичну для нас щуку.

Деякі моделі каяків можуть бути дуже і дуже стійкі, навіть стійкіші ніж невеликі металеві човни, особливо під час бовтанки.

Каяки - це незабутньо красиво!

P.S. Бажаємо вам приємної риболовлі з каяків.  І не забувайте одягати страхувальний жилет!

© Всі права захищені. Публікація викладеного матеріалу в мережі допускається тільки при розміщенні активного гіперпосилання на джерело.  Будь-яке використання в комерційних цілях або публікація - лише з письмової згоди правовласника.