Каное чи каяк?

Відповідь на це, здавалося б, досить просте запитання не настільки однозначна і очевидна як здається на перший погляд.

Основна принципова відмінність між каяком і каное – центр ваги веслувальника. В  класиченому каяку з внутрішньою посадкою (Sit-in) ви будете сидіти дещо нижче рівня води і Ваші ноги будуть випрямлені вперед (лише трохи зігнуті в колінах) а центр ваги буде знаходитися трохи нижxе рівня води або на рівні води, що збільшує стабільність і не дає розхитати човен.

В каяку з верхньою посадкою (типу Sit-On-Top) ви будете знаходитися на відткритій платформі. Ваші ноги також випрямлені вперед і дещо зігнуті в колінах. Центр ваги знаходиться трохи вище рівня води, але це нівелюється шириною і формою каяків типу Sit-On-Top. Як правило вони ширші за класичні каяки, а дно пласке або з одним або двома (рідше - трьома) кілями чи з дном катамаранної форми. Через таку конструкцію каяки типу Sit-On-Top дуже стійкі на воді, їх практично неможливо перевернути.

Що стосується каное, то тут центр ваги веслувальника знаходиться значно вище аніж в каяка. Ви сидите на сидінні, на висоті приблизно як на малій табуретці і використовуєте коротке весло з однією лопаттю поперемінно виконуючи гребки то з одного боку то з іншого. Каное рекомендують використовувати для спокойної води, на захищених від сильного вітру водоймах, де немає високих хвиль. Також каное буде оптимальним вибором для сімейних прогулянок, коли в один човен потрібно помістити більше трьох осіб і велику кількість спорядження для кемпінгу чи важкі і об'ємні речі. Більшість сучасних поліетиленових каное цілком придатні для катання річками до 3-ї категорії складності.

Переваги каяка

Швидкість

Перевагою довгих класичних морських та туристичних каяків є, в першу чергу, швидкість. Мало яке каное може зрівнятися по швидкості з каяком. При цьому класичні каяки типу Sit-In, як правило, швидші за каяки типу Sit-On-Top, оскільки при однаковій довжині вони значно вужчі.

Потрібно також враховувати всі умови в яких ви будете експлуатувати ваш плавзасіб. Наприклад, якщо на вашій водоймі постійно дме сильний вітер, то вам краще обрати каяк. Парусність каное може зробити його важко керованим при сильному боковому вітрі.

Ізоляція

Каяки з внутрішньою посадкою (Sit-in) закриті спідницею забезпечують хорошу ізоляцію від зовнішнього середовища. Ви можете плавати на них практично цілий рік і в будь-яку погоду, за виключенням лише того періоду, коли водойма покрита льодом. Коли ви одягаєте спідницю (фартух) – то корпус каяка закритий майже герметично і не віддає тепло. Каное і каяки типу Sit-On-Top обмежені у використанні більш теполою порою року, а також більш вразливі до проявів погоди (дощ, сонце, бризги води).

Керованість

Про каяки (Sit-In) часто кажуть, що каякер «одягає свій каяк на себе». Каяк дозволяє відчути всі рухи і з максимальною точністю керувати ним, чого значно важче досягнути в каное (хоча це також можливо, якщо ви володієте потрібною технікою, наприклад – канадським/індіанським стилем веслування (дивіться відео нижче).

 

Переваги каное

Вантажопідйомність 

Що стосується можливості перевозити вантаж, то тут класичні каяки Sit-In однозначно програють каное. Деякі моделі каное можуть з легкістю помістити 4 дорослих людей, тоді як класичний каяк SIT-IN при тій же довжині – максимум двоє (каяки з відткритим кокпітом – до 2 + 1 ребенок, рідше троє дорослих невелигоко зросту і ваги), а деякі моделі каяків типу SIT-ON-TOP – до двох дорослих + 2 дітей.

Окрім цього масивний корпус будь-якого каное може помістити цілу гору необхідних (і не дуже) в поході речей. Чи то палатка, гермомішок з речами або продуктами. В класичному каяку SIT-IN Ви також можете покласти у багажні відділення деякі речі, але ви не зможете до них дістати допоки ви на воді. В каяких типу SIT-ON-TOP цієї проблеми немає і всі речі, які знаходяться у відсіках можна легко дістати у будь-яки потрібний вам момент, але вантажопідйомність каяків типу SIT-ON-TOP менша аніж у каное і вам необхідно буде використовувати спеціальні герметичні мішки, щоб ващі речі не промокли. Каяки типу Sit-In хоч і мають захищені відділення для багажу, але вони не є повністю герметичними, тому використання гермомішків фактично є обовязковим на всіх типах описаних веслувальних плавзасобів.  

Відчуття безпеки

Багато людей бояться вузьких закритих каяків саме через один момент – а якщо я перевернуся!!!??

Для новачка вони можуть буть дещо лякаючими. Ви відчуваєте себе всередині вузького каяка і вас не покидає відчуття, що ви ось-ось перевернетеся. Насправді багато туристичних і морських каяків, а тим паче прогулянкових - дуже і дуже стійкі, і необхідно добряче постаратися щоб їх перевернути. Але буває так, що початківцям складно побороти це відчуття.

У випадку з каное, через його розміри, багато не відчувають подібного і набагато швидше звикають до нього, що особливо корисно, якщо ви вирішили поплавати з дітьми. Але з іншого боку, пам'ятайте, що центр вашої ваги знаходиться над ватерлінією, а це критично важливо для стабільності! Часто діти можуть різко підстрибнути до одного з бортів і можна легко втратити баланс. Тому ніколи не катайтеся з дітьми без страхувальних жилетів. 

Для підвищення стабільності каное на воді, особливо якщо ви плаваєте наодинці, рекомендують ставати на коліна посередині каное, опускаючи таким чином центр ваги, також ви задіюєте таким чином нижню частину тіла в керуванні каное. Особливо корисно застосовувати цю пораду якщо на водоймі дме сильний вітер або висока хвиля.

Швидкість навчання

Приберіть хвилі і вітер і ви відчуєте наскільки каное стабільше на воді. Каяки в цьому сенсі можуть бути дещо підступні для новачків – щоб навчитися вправно стабілізувати вузький морський каяк потрібно дещо більше часу. Але з іншого боку на довгих каяках дещо легше тримати курс, а на каное - легше виконувати різкі меневри.

Багато людей починають з каное. Це дуже хороший спосіб привчити дітей до прогулянок на воді пересуваючись своїм ходом своїми силами. Каное – більш простий спосіб зрозуміти це.

В кінцевому підсумку, можна стверджувати одне – серед користувачів каяків і каное в усьому світі немає єдиної думки що краще. Одні любять і цінують класичні каяки, інші – каное, треті – каяки SIT-ON-TOP за їх універсальність і поєднання в каяку деяких характеристик, які притаманні каное. Четверті взагалі полюбили веслування на SUP-дошках. Думки і вибір завжди індивідуальні залежно від потреб середовища використання. Також завжди потрібно пам'ятати про дуже широкий модельний ряд як каяків так і каное для абсолютно різних задач. Тому мати вдома і каяк, і каное, або навіть і SUP дошку на додачу абсолютно логічне продовження захоплення веслуванням на різних видах плавзасобів. 

Правильне навчання каякінгу та керуванню каное розкриє перед вами всі їх можливості і ви зможете розуміти і використовувати всі їх переваги із задоволенням та користю для себе та своєї родини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________

© Всі права захищені. Публікація викладеного матеріалу в мережі допускается лише при розміщенні активного посилання на джерело. Будь-яке використання в комерційних цілях або публікація - лише за згодою правовласника.