Як вже не одноразово відзначалося раніше, каякинг це дуже цікавий і корисний вид спорту, але він також може обернуться катастрофою для вас якщо ви ігноруєте базові правила безпеки. При зайнятті каякингом безпека завжди ставиться на перше місце, а усе інше вже потім, адже ваше життя і здоров'я - над усе!

Однією з найважливіших вимог безпеки в каякинге є наявність на каякере страхувального (рятувального) жилета.

Ви повинні завжди одягати жилет, перед кожним виходом на воду, незалежно від стану погоди, характеру води або вашої фізичної підготовки.

Спершу потрібно розібратися що таке рятувальний жилет, для чого він застосовується і як виглядає сучасний рятувальний (страхувальний) жилет для каякинга.

Страхувальні і рятувальні жилети для каякинга і каное. Різновиди рятувальних жилетів

Усі жилети прийнято ділити по рівню їх плавучості на дві основні групи: на страхувальні жилети ("buoyancy aid")   і, власне, рятувальні жилети ("life jackets").

Рятувальні жилети застосовуються в надзвичайних ситуаціях (аваріях суден і ін.) і повинні підтримувати на плаву людину обов'язково в положенні горілиць, незалежно від того, знаходиться потерпілий у свідомості або він втратив свідомість. Це необхідно для того, щоб дихальні шляхи не потрапили у воду і людина не захлинулася. Рятувальні жилети обов'язково обладнані коміром, який роблять у формі спеціальної подушки, яка підтримує на плаву голову потерпілого. Також можуть бути обладнані маячками, свистками і так далі. Рятувальні жилети робляться завжди строго яскраво помаранчевого кольору.

Рятувальні жилети мають дуже хорошу плавучість, але також мають один істотний недолік - вони дуже об'ємні і незручні. Ходити на віндсерфінгу, кататися на гідроциклі або займатися веслуванням або яким-небудь іншим видом водного спорту в них просто не зручно, оскільки вони не розраховані на активні рухи. Завдання рятувального жилета - перевести положення тіла горілиць, щоб потерпілий міг пасивно чекати допомогу, коли рятувальники або хтось третій дістане його з води.

Страхувальні жилети. Для зайняття водним спортом використовують так звані "страхувальні жилети". Страхувальні жилети мають меншу плавучість, але забезпечують більше комфорту при активному використанні як на суші так і на воді.

Страхувальні жилети також забезпечують позитивну плавучість на воді, але, у відмінності від рятувальних, вони не розраховані на порятунок людини, яка  знаходиться без свідомості (не гарантують положення "горілиць"). Зазвичай страхувальні жилети роблять з міцної синтетичної тканини (нейлон, кордюра), в яку вставляється легкий наповнювач, що має хорошу плавучість (зазвичай як наповнювача використовують пенополиэтилен із закритими порами). Ці жилети зовсім легкі і не сковують руху людини. У них можна спокійно купатися, гребти на каяку, каное або займатися іншим активним видом відпочинку на воді. Вони абсолютно не заважають плисти, навіть навпаки - допомагають, а їх об'єм (як правило) рівномірно розподілений по усьому жилету. Їх рекомендують використати для зайняття водними видами спорту, водним туризмом, риболовлею і полюванням в прибережній зоні або при невеликому віддаленні від берега. Основне завдання страхувального жилета - допомогти швидко допливти до берега, або повернуться назад у каяк (каное, човен) самостійно і далі спокійно продовжити свій шлях.


Щоб правильно вибрати страхувальний жилет для каякинга необхідно враховувати немало чинників:

 • де і на якій воді ви плануєте плавати на каяках (бурхлива река/озеро/море)
 • який у вас плавзасіб
 • наскільки ви володієте технікою веслування і управління каяком, а також технікою самоспасения
 • а також, звичайно ж, які у вас антропометричні дані

За європейськими стандартами жилети діляться на страхувальні і три категорії рятувальних з різним рівнем допустимості в їх застосуванні:

 • EN393 - суто страхувальні жилети; номінальна плавучість (чи виштовхуюча сила) не менше 50N; (призначені для використання на закритих водоймах з максимальним віддаленням від берега до 5-ти миль)
 • EN395 - рятувальні жилети; номінальна плавучість не менше 100N; (закриті водойми; віддалення до 20-ти миль)
 • EN396 - рятувальні жилети; номінальна плавучість не менше 150N; (необмежений район експлуатації)
 • EN399 - рятувальні жилети; номінальна плавучість не менше 275N; (необмежений район експлуатації, в т.ч. в екстремальних умовах)

Як видно з вказаного вище переліку, чотири міжнародні клас "EN" означають також по-іншому - застосовуючи при цьому так званные "Ньютон-классы" ("Newton classes"), хоча суть при цьому не міняється: основні характеристики і їх "крок" залишаються ті ж.

Жилет з маркіровкою "50N" відноситься до страхувальних, а з великими цифровими індексами (100, 150 і 275) -  до рятувальних. З усією Європою не згодні тільки в Англії, де в категорію страхувальних "buoyancy aid" потрапляють також і жилети класу "100n".

До статі, про виштовхуючу силу жилетів: показники в Ньютонах тут чисто умовні, і не говорять про те, що, приміром, "50N" повинен витримувати на воді 50-килограмовую гирю. Щоб не дати потонути людському тілу, яке саме по собі непогано тримається на воді, досить значно меншого запасу плавучості : в "50N" такий запас складає не менше 5.5 кг, а в "100N" - 11 кг Такого об'єму цілком досить щоб підтримувати дорослу людину на воді, оскільки для підтримки абсолютної більшості людей на плаву досить всього 4-5 л. додаткового об'єму до об'єму власного  тіла будь-якої людини (виключення можуть складати маленькі діти або добре треновані люди з великою часткою м'язової маси і великою вагою загальною вагою тіла).

Американські страхувальні і рятувальні жилети для каякинга

У США усі жилети також діляться на класи. Сертифікацію жилетів і усіх інших рятувальних засобів на воді проводить берегова охорона США - US Coast Guard. У спільному рахунку в США виділяють 5 типів (класів) рятувальних засобів. Страхувальні жилети відносяться Береговою Охороною до третього типу (Type - III). У відмінності від Європи і багатьох інших країн, в США об'єм/силу плавучості жилета вимірюють у фунтах (1 фунт = 453,59237 грам).

Для зарахування жилета до класу страхувальних в США, його виштовхуюча сила повинна складати не менше 15,5 фунтів (7,03 кг). Тому страхувальні жилети, виготовлені для американського ринку часто є об'ємнішими чим їх європейські аналоги.

У США і багатьох інших країнах використання страхувальних/рятувальних жилетів є  обов'язковим під час перебування на воді, а недотримання цієї вимоги тягне за собою накладення досить великих штрафів (у Новій Зеландії, приміром, штраф складає 500$ (NZD) це приблизно 275 (USD).

Залежно від конструкції, рятувальні/страхувальні жилети можна умовно поділити на наступні категорії:

 • Універсальні жилети
 • Жилети для використання на катерах і вітрильних яхтах
 • Жилети для водного туризму (на каяках/каное)
 • Жилети для зайняття водними лижами і катання на гидроциклах
 • Детские рятувальні жилети
 • Спеціалізовані жилети для рятувальників.
 1. Універсальні жилети можуть використовуватися як для роботи на судні, так і для зайняття деякими водними видами спорту.
 2. Жилети для використання на яхтах і катерах зазвичай мають великий комір, який може підтримувати голову на плаву і, як правило, відносяться до класу рятувальних жилетів (плавучість більше 100N). Ці жилети також зазвичай комплектуються свистком для подання звукового сигналу і светоотражающими вставками для спрощення пошуку що потерпіли лихо на воді. Колір - як правило яскраво-помаранчевий, рідше - інших кольорів.
 3. Жилети для водного туризму (і веслування) конструюються таким чином щоб не стримувати руху людини під час веслування. Крім того, добре, якщо такий жилет має кишені для різного роду дрібних речей. Окрім своєї основної функції, туристичний страхувальних жилет повинен також  забезпечувати збереження тепла туриста-водника. Колір таких жилетів як правило яскравий із застосуванням светоотражающих вставок (рефлекторів). Крій жилета має бути продуманий так, щоб жилет не заважав посадці в плавзасіб і веслуванню.

 4. Страхувальні жилети для водних лиж і гідроциклів роблять щільнішими, добре облягаючими і, часто, з невеликим коміром. Цей вид спорту приховує в собі небезпека падінь і сильних ударів об воду, тому жилет повинен витримувати такі навантаження і при цьому захищати людину від можливих травм. Жилет для воднолижників і для катання на гідроциклах повинен мати надійні ремені, на які він застібається (бажано щоб їх було не менше трьох), оскільки швидкість в цьому виді спорту дуже висока і при падінні у воду жилет може просто зірвати з вас.

 5. Спеціалізовані жилети для рятувальників - це жилети для підстраховування і рятувальних операцій на воді. Цей вид жилетів обладнаний багатьма додатковими стропами (ременями) в т.ч. срывной стропой, а також петлями для фіксації різних рятувальних пристосувань, засобів зв'язку і так далі. Для використання такого жилета необхідно володіти спеціальною підготовкою і знаннями.

Жилети для рафтингу і жилети для каякинга

 • Страхувальні жилети для каякинга. Основною їх особливістю є укорочена довжина - для того, щоб жилет не заважав бризгозащитному фартуху, а також жилети для каякинга мають ширші, відкриті бічні отвори для свободи руху рук і вузькі плечові ремені, чим іноді нагадують  два блоки - спереду і ззаду, які пов'язані стропами. Колір таких жилетів не завжди роблять яскравим і тут можливі самі різні варіанти.
 • Рятувальні жилети для рафтингу. Розраховані, як правило, на їх використання "чайниками", тому мають великий запас плавучості і забезпечують максимальну безпасность. Мають досить велику довжину, багато ременів і затягувань  для підгонки по фігурі людини, також мають комір-підголовник. Завдання цього типу жилетів забезпечити максимальну безпеку людині у бурхливій воді і при ударах об камені.

Вибір рятувального або страхувального жилета

Для того, щоб визначиться з вибором рятувального або страхувального жилета, потрібно в першу чергу звернути увагу на його призначення, оскільки саме призначення жилета визначає його придатність для конкретних, поставлених вами, цілей.

Для оптимального вибору ви повинні відповісти самі собі (і/або відповісти продавцеві) на наступні питання:

 • У яких водах ви збираєтеся плавати? На бурхливих річках, в морі або на спокійній рівнинній воді - на озерах і спокійних річках?
 • Наскільки далеко від берега ви зазвичай запливаєте або плануєте запывать?
 • На що ви плануєте одягати жилет? На голе тіло, прилеглий гідрокостюм або на товстий шар одягу?
 • Чи плаваєте ви в холодну погоду (восени, ранньою весною)?
 • Чи потрібний вам додатковий захист від ударів об камені?
 • Чи потрібні вам кишені і скільки?
 • Наскільки для вас важлива компактність жилета при зберіганні?
 • Чи передбачають ваші сплави або походи аварійні ситуації, коли ви можете виявитися за бортом і втратити свідомість?
 • І нарешті, який колір любить ваша дружина або дитина? А якщо це жилет для вашої дружини, то який у неї розмір грудей?

При виборі рятувального (страхувального) жилета слід користуватися наступними критеріями:

 • Жилет повинен відповідати вашому плавзасобу і не заважати яким-небудь вашим діям, які ви робите при веслуванні і управлінню вашим плавзасобом(каяком/каноэ/рафтом).
 • Якщо ви мисливець або рибалка - ви, очевидно, захочете купити собі жилет забарвлення камуфляжу і з великою кількістю кишень. На внутрішніх водоймах ви можете використати такі жилети, але на морі або на великих озерах краще все-таки вибрати яскраві "кислотні" кольори і жилети обладнані світловідбивачами.
 • Якщо умови плавання близькі до екстремальних - вибирайте саме "рятувальні" жилети (а не "страхувальні"), які відносяться до Ньютон-классу 100N і вище.
 • Для забезпечення хорошої свободи рухів вибирайте жилети з глибоким шийним вирізом, великими отворами для рук і відносно вузькими плечовими стропами. Більшість рятувальних жилетів є відносно короткими (до пояса або вище) і розраховані на каякеров, які сидять в глибокому і вузькому кокпите каяка, проте, вони дуже зручні і чудово підходять для використання в інших видах водного спорту на інших типах човнів.
 • Вибираючи жилет, приделите особлива увага його розміру. При використанні в холодну пору жилет має бути придатний для одягання на товсту кулю одягу. Таблиці розмірів ви можете знайти на спинці жилета. У різних виробників вони можуть відрізнятися і базуватися на різних початкових даних. Так у одних виробників за основу для дорослих розмірів береться вага людини, у інших - об'єм (обхват) грудної клітки.
 • Щоб перевірити, наскільки вдало ви вибрали жилет для дитини, треба виконати наступні дії: одягніть жилет на дитину, повністю застебніть його і затягніть усі ремені, просуньте руки під плечові стропи і спробуйте витрусити дитину з жилета. Якщо вам це вдалося і плечові стропи піднялися до вух дитини, а ніс дитини закрив передній блок жилета - тоді обов'язково візьміть жилет на один розмір менше, і так до тих пір, поки плечові стропи перестануть підніматися до рівня вух. (Аналогічно потрібно тестувати жилети для дорослих і проводити цей  тест перед кожним виходом на воду).
 • Загальна рекомендація при виборі жилета - ця відсутність якого-небудь тертя при його використанні, особливо - в пахових зонах рук, в області шиї і підборіддя.
 • Деякі жилети мають нижні стропи для ніг. Вони застосовуються щоб жилет не міг зісковзнути через голову. Ці стропи не повинні бовтатися або натирати.
 • Вибирайте жилет спочатку по вказаних вище характеристиками, і тільки після цього - по дизайну, функціоналу і зовнішньому вигляду.
 • Коли ви нарешті вже вибрали свій жилет - необхідно знати як правильно його використати. Навіть така проста, на перший погляд, процедура як одягання жилета, також вимагає деякої послідовності дій і дотримання певних правил, від яких, може залежати те, як зрештою жилет виконає свою функцію.

Таблиця розмірів страхувальних жилетів (на прикладі жилета PALM Hydro Adventure):


Порядок одягання рятувального або страхувального жилета:

 1. Відпустити максимально усі стропи (ремені) на жилеті і одягнути (накинути) жилет на себе
 2. Застебнути передню блискавку/стропи жилета
 3. Затягнути бічні ремені по черзі - від нижніх до верхніх
 4. Перевірити, чи усі стропи підтягнуті, чи застебнуті усі блискавки, фастексы
 5. Переконається, що жилет не натирає шию, підборіддя, пахові ділянки, не сповзає вгору при спробі підняти його за плечові ремені - інакше буде незручно або струмінь води може зірвати з вас жилет. На спокійній воді це приведе до того, що жилет підстрибуватиме і упиратиметься вам в підборіддя або в потилицю (і штовхатиме вас особою у воду)
 6. Якщо жилет сповзає або підстрибує вгору - слід тугіше затягнути нижні бічні ремені
 7. Якщо усі маніпуляції з жилетом не привели до бажаного результату і жилет все одно сидить занадто вільно і далі сповзає - необхідно замінити його на жилет меньшого розміру.

Корисні деталі (характеристики) страхувальних жилетів

Зверніть увагу на наступні елементы страхувальних жилетів, коли ви купуватимете жилет для каякинга або каное:

Петлі: придивитеся чи є на жилеті петлі (як пластикові так і з тканини або строп). Зверніть увагу на місце їх розташування - спереду і на спині жилета. Зверніть увагу чи є на жилеті чорна пластикова петля у вигляді ромба з прорізами - в такі петлі можна закріпити такі потрібні речі як ніж (стропорез), свисток (який потрібний для подання сигналу SOS та ін.), миготливі маячки (на спині) або інші аксесуари.

.Кишені: звернете увагу на їх розташування і розміри. Це можуть бути кишені обшиті зсередини спеціальними термоизолирующими матеріалами (наприклад - флисом), в таких кишенях можна зігріти руки. У простих великих кишенях також можуть бути гачки і карабіни для кріплення ключів або інших дрібних речей. На деяких жилетах на спині також може бути велика кишеня для ємності з водою.

Колір: яскраві кольори підвищують вашу помітність на воді. Це важливо якщо ви плаваєте на судноплавних річках, де плавають великі кораблі або катери.

Рефлекторні вставки: светоотражающие полоски/вставки/нашивки значно покращують помітність на воді, особливо в умовах поганої видимості. Також вони полегшують пошук людини в темний час доби.

Вентиляція: вентилируемость жилета слід вибирати залежно від того де і при яких температурних режимах ви плаватимете. Чи потрібно вам багато свіжого повітря або навпаки - потрібна максимальна теплоізоляція. (Оптимально мати два жилети: один максимально відкритий, з сітчастими панелями для жаркого літа і другий максимально закритий, з утепленими флисовыми кишенями для осені, ранньої весни або навіть зими).

Жилети для риболовлі з каяка

Деякі виробники пропонують спеціалізовані жилети для риболовлі з каяків, які додатково обладнані застібками і кишенями для рибальських пренадлежностей і приманок, а також мають високо піднятий блок плавучості на сзадней нанели. Це дозволяє зручно розташується у високому сидінні рибальських каяків або моторного човна, жилет не упирається в спинку сидіння і не давить в спину.

Достатній об'єм рятувального жилета

У колишньому СРСР свого часу сформувалася стійка думка, що жилет тим безпечніше, чим більшого він об'єму. Цей міф міцно вкорінився в середовищі радянських туристів-водників і культивується по сьогодні. У статті В.Федоровича "Рятувальний рюкзак" (Вітер мандрів, вып. 19. - М.: ФИС, 1984. - С. 27) обгрунтовувалася рекордна величина - 67 л. для особливо потужних і бурхливих річок.

В той же час більшість спортсменів-професіоналів у всьому світі використовують жилети об'ємом в середньому від 5 до 12 літрів. А для підтримки голови дорослої людини над водою потрібний всього від 4 до 5 л. додаткового об'єму до об'єму тіла людини.

Загалом, з урахуванням нових досліджень слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Для спокійної води підійдуть жилети класу 50N
 • Для сплавів по потужних бурхливих річках слід брати рятувальні жилети класу 100N або вище. (для аналогії з радянськими стандартами жилети класу 100N забезпечують об'єм 11 л.)
 • Для плавання на відкритій акваторії з істотним віддаленням від берега слід також вибирати жилети з  фактичною виштовхуючою силою більше 60N.
 • Жилети занадто великого об'єму сковуватимуть будь-які ваші рухи, а при попаданні у водяні "бочки" навпаки - заважатимуть вашому порятунку.
 • Якщо ви використовуєте гідрокостюми, то слід також враховувати, що гідрокостюм "мокрого" типу дає додаткову підйомну силу еквівалентну об'єму приблизно 5-6 л.

У статті "Фізика на гірській річці" ("Квант", N7, 1989 р.) И.Ф.Гинзбургом математично доведено, що середня щільність в нижньому б'єфі зливів складає не менше 0,98 кг/л (а не 0,5 кг/л, як традиційно вважалося). Виходячи з цього, можна стверджувати, що необхідний об'єм жилета для річок будь-якої складності слід вибирати не більше 12-15 л.

Особливо важливою характеристикою будь-якого жилета є щільність його прилягання до тіла весляру. Компактний, добре підігнаний по фігурі жилет дозволяє ефективніше боротися за виживання в гірському потоці після перевороту плавзасобу. І навпаки, в жилеті занадто великого об'єму часто уся боротьба за порятунок замінюється боротьбою з самим жилетом. Доля того, хто одягнув такий жилет - дрейфувати за течією і сподіватися на порятунок з боку або чекати доки вас приб'є течією до берега.

Раді з відходу, експлуатації і зберігання страхувальних і рятувальних жилетів

Перед використанням:

 1. Не переобладнуйте/не змінюйте/не перешивайте ваш жилет для того, щоб він краще на вас сидів. Краще - вибрати жилет, який дійсно підходить вам по фігурі і відповідає усім вашим вимогам. Переобладнання жилети можуть втратити свої властивості.
 2. Перевірте свій жилет на предмет надривів, розбіжності швів, проколів, цілісності застежек/молний/фастексов і так далі. Перевірте чи все справно працює (застібається/розстібається) і наскільки міцно усі ремені пришиті і не надірвані.
 3. Перевірте чи не набрав наповнювача вашого жилета води і чи не запліснявів він (це можна легко визначити по запаху), чи не зсохнувся наповнювач (у випадку якщо у вас пробковий наповнювач). Усі ці ознаки можуть свідчити про втрату плавучості наповнювача і зменшення виштовхуючої сили вашого жилета.
 4. Зверніть увагу на колір матеріалу жилета - вицвілі матеріали, що вилиняли, можуть свідчити про втрату їх міцності.
 5. Напишіть на своєму жилеті ваші особисті дані: Ім'я, Прізвище і ін. Так ви ніколи не сплутаєте свій жилет з іншим. (Для каякеров-экстремалов рекомендовано також вказувати на особистому жилеті групу крові і резус-фактор.)
 6. Перед використанням протестуйте ваш жилет на спокійній воді на мілині щоб знати як працює екіпіровка і звикнути до того, як ви тримаєтеся на поверхні води.

Під час використання:

 1. Одягніть жилет ДО ТОГО як ви сіли в каяк/каноэ/лодку!
 2. Одягаючи жилет, спочатку застебніть блискавку і передні пряжки, потім затягніть бічні ремені, по порядку - від нижніх до верхніх, і вже потім плечові ремені.
 3. Увага! Ніколи не сідайте на жилет! Ви можете зім'яти наповнювача і він вже не відновить свій первинний об'єм для підтримки вас на плаву.
 4. Не використайте жилет як подушку, або як підстилку для колін, або як бампер для причалювання човна!
 5. Не піддайте жилет тривалим мнучим навантаженням!
 6. Не стирайте і не віджимайте жилет в пральній машинці! Це може заподіяти руйнування структури наповнювача жилета і зменшити його плавучість і виштовхуючу силу! (тільки ручне прання/чищення і сушка в затіненому місці в підвішеному стані).
 7. Не кладіть важкі предмети в кишені вашого жилета, це зменшує виштовхуючу силу вашого жилета.
 8. Не кладіть в кишені гострі предмети, які можуть проколоти жилет! (особливо - якщо це жилет з надувним балоном).
 9. У випадку якщо ви виявилися за бортом - прикладете зусиль щоб повернути своє тіло у вертикальне положення.
 10. Якщо у воді опинилися діти - вас наслідує тримаються усім разом, це зробить вашу групу помітнішою, допоможе краще зберегти тепло, а діти почуватимуть себе безпечніше і будуть спокійнішими. Дорослим ні в якому разі не слід панікувати, а дітям - плакати, оскільки схлипуючи діти можуть наковтатися води.

Після використання:

 1. Після використання жилета в солоній воді (море, океан) слід ретельно прополоскати жилет в проточній прісній воді і висушити в добре провітрюваному місці на безпечній відстані від відкритих джерел тепла.
 2. Перед тривалим зберіганням жилет слід ретельно просушити.
 3. Чистити жилет слід теплим мильним розчином. Не використайте які-небудь речовини, які можуть пошкодити  структуру матеріалів, з яких виготовлений жилет.
 4. Оберігайте ваш жилет від попадання прямих сонячних променів при тривалому зберіганні.
 5. Жилет слід зберігати в сухому, темному, добре провітрюваному місці так, щоб на нього не потрапляли прямі сонячні промені. Ультрафіолетові промені можуть пошкодити матеріал, з якого зроблений жилет (матеріали можуть втрачати міцність і легко рватися).
 6. Не допустимо зберігати жилет в одному приміщенні з речовинами, які руйнують структуру матеріалів жилета.
 7. Сушити жилет слід в добре провітрюваному місці в підвішеному стані. Для сушки жилета не можна використати різного роду обігрівачі або сушити поблизу від відкритого джерела вогню.
 8. Старі жилети можуть втратити плавучість і вимагають заміни.
 9. Якщо ви викидаєте свій старий жилет - розріжте його так, щоб ніхто більше не використав його або спаліть його. (Людина, яка знайде старий жилет може не здогадуватися, що він вже не придатний до використання).

Якщо ви дотримуватиметеся цих простих правил, то куплений вами жилет довго і надійно оберігатиме вас від неприємностей на воді.

Часті питання про рятувальні і страхувальні жилети (FAQs)

Q: чи Має значення скільки я важу при виборі жилета?
A: Немає. Вибір жилета для дорослих базується на розмірі вашої грудної клітки (обхваті грудей) а не на вазі тіла. (При цьому, розміри жилетів для дітей прийнято визначати виходячи з ваги тіла дитини). Тіло будь-якої людини має певну плавучість і для підтримки голови людини над водою треба всього 4-5 л. додаткового об'єму.

Q:  Як довго може служити жилет?
A: Немає чітких часових рамок відносно терміну придатності жилета, хоча, належне зберігання і відхід збільшують термін його експлуатації. "Заболоченість" наповнювача, пліснява або усихання (звуження) наповнювача свідчать про потребу замінити ваш жилет. Ви повинні перевіряти і тестувати ваш жилет на придатність перед кожним сезоном каякинга і під час експлуатації.

Q: Що таке гібридний жилет?
A: Гібридний жилет містить внутрішнього наповнювача (піна/кірок) а також має надувні елементи для надання йому додатковій плавучості.

Q: чи Можу я купити своїй дитині жилет "на вирощування".
A: Немає! Жилет, який занадто великий для вашої дитини дуже небезпечний! Дитина може просто прослизнути крізь жилет і потонути. Також можлива ситуація, коли жилет на воді "підстрибне"  дитині на особу і заважатиме дитині і пливтиме і дихатиме, а то і зовсім - може стати для нього справжньою пасткою. Завжди необхідно переконається що жилет щільно сидить на тілі і підтримує голову і рот дитини над водою. Стандартні розміру жилетів мають деякий запас за рахунок плечових і бічних ременів. Таким чином, правильно підібраний дитячий жилет служитиме вам декілька років.

Q: Які бувають вагові рамки для використання дитячих жилетів?
A: Дитячі жилети умовно діляться на три категорії відносно вазі дитини :

 1. від 4 до 12 кг (infant)
 2. від 12 до 24 кг (child)
 3. підліткові - від 25 до 45 кг (youth)

Q: Якщо людина не уміє плавати, йому потрібний який-небудь спеціальний жилет?
A: Тіло будь-якої людини має природну плавучість, і для підтримки голови дорослої людини над водою потрібні усього лише 4-5 л. додаткового об'єму (плавучість). Таким чином, навіть людина який зовсім не уміє плавати легко зможе плисти, за умови що на нім правильно підібраний і правильно одягнений жилет.

Q: чи Може жінка одягати "чоловічі" рятувальні жилети? Чи бувають жилети для жінок?
A: Так. Загалом, велика частина страхувальних і абсолютно усі рятувальні жилети є універсальними і однаково добре підходять як для чоловіків так і для жінок.  Хоча останнім часом багато компаній розробили моделі чисто "жіночих" жилетів, в яких ретельніше враховані особливості статури жінок, в першу чергу - груди, що робить їх зручнішими у використанні представницями прекрасної половини.

Q: чи Можна використати один жилет для різних видів спорту?
A: Так, якщо це універсальний спортивний жилет (тип III по класифікації берегової охорони США). Ні, якщо це спеціалізований жилет для конкретного виду спорту. Спеціалізованими є жилети для кайтсерфинга, жилети для вейкбординга або катання на водних лижах і гідроциклах. Такі жилети не підходять для каякинга.

Q: Якщо я втрачу свідомість, я/моя дитина плаватиме вгору особою?
A: Дитячі жилети з коміром створені таким чином, що при попаданні дитини у воду вони самі приймають положення при якому обличчя дитини спрямоване вгору над водою. Деякі дитячі, підліткові і більшість жилетів для дорослих не мають коміра для підтримки голови над водою. Вони розроблені так, щоб людина могла самостійно привести тіло в положення, при якому особа і дихальні шляхи будуть над водою.

Q: чи Можу я просто тримати жилет в човні поряд з собою і надіти його, коли виникне така необхідність, замість того щоб постійно бути одягненим в жилеті?
A: Немає! Жилет необхідно одягати ДО ТОГО як ви сіли в човен! Ситуація на воді може помінятися кардинально в лічені секунди і ви просто не встигнете нічого зробити. Тому значно краще бути готовим заздалегідь і постійно бути одягненим в жилеті. Страхувальні жилети зовсім легкі і дуже зручні у використанні, крім того сучасні страхувальні жилети дуже стильно виглядають.

Q: Як часто потрібно перевіряти і тестувати свій жилет?
A: Жилет необхідно ретельно перевіряти перед кожним виходом на воду. Тестування жилета на плавучість і зношеність необхідно проводити не менше одного разу в рік. Ясла наповнювач жилета заболочений, протікає або пом'ятий - жилет необхідно викинути (знищити) так, щоб його не можна було використати надалі.

Q: чи Може жилет захистити мене від переохолодження (гіпотермії)?
A: Немає! Переохолодження (гіпотермія) - це втрата тілом тепла. Гіпотермія розпочинається з тремтіння, оніміння кінцівок, і втратою м'язової координації. Гіпотермія може викликати кому або навіть смерть і її не можна уникнути одним тільки одяганням рятувального або страхувального жилета. Для захисту від переохолодження, на холодній воді, необхідно одягати гідрокостюм. Проте ризик гіпотермії завжди високий, якщо ви плаваєте в холодних водах або в холодну погоду.

Рекомендуємо також шанувати Правила безпеки в каякинге.

Бажаємо усім приємного проведення часу на воді! І не забувайте одягати жилет!

З повагою
Адміністрація магазину "Каяк Маркет"